На 31 октомври се отбелязва Международният ден на Черно море. На тази дата преди 14 години правителствата на черноморските държави подписват Стратегически план за възстановяване и защита на водния басейн.
Черно море е едно от най-забележителните изолирани морета в света. То се намира на границата на континентите Европа и Азия, а по бреговете му са разположени
шест държави - България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция. Около 16 милиона души живеят по крайбрежието му.
Същевременно Черно море е подложено на значителни безконтролни замърсявания от огромните реки, които се вливат в него, натрупаният сероводород и бракониерството на единствения му естествен очистител – бялата морска мида.
През последните десетилетия по Българското Черноморие са изчезнали няколко вида обитатели. Един от тях е тюленът монах, който е най-застрашеният европейски бозайник. Смята се, че у нас след 1990 г. той напълно е изчезнал. В последните години все пак са били видени единични екземпляри край Маслен нос, Царево, Синеморец и Резово. Тюленът монах обитава пещери, в които в края на лятото ражда малките си. За съжаление, размножаването и поддържането на популацията му по нашите брегове е изключително затруднено заради строителството, достигнало катастрофални размери в последните години.
Въпреки това Черно море в момента се обитава от около 1500 вида организми. От нас зависи дали ще им дадем шанс да продължат да съществуват и дали ще оцелеят домовете им!