Стотици българи от Македония, Западните покрайнини и от всички краища на България се събраха в събота на Централните софийски гробища, за да се поклонят пред тленните останки на големия български революционер и борец за съхраняване на българщината Христо Татарчев. Под звуците на военен оркестър урната с неговите кости, които родолюбиви българи пренесоха на родна земя от Торино, бе положена в основата на внушителен паметник с кръст за храброст. Върху паметната
плоча са изписани думите на Татарчев: „Нашето вътрешно чувство и мисъл се движеха повече около общобългарския идеал - присъединяване на Македония към България...“ Полагането на костите съвпадна с датата, на която преди 117 години в Солун е създадена Вътрешната македоно-одринска революционна организация.
Самият д-р Христо Татарчев е един от създателите на освободителната организация на българите в Македония и Одринско – ВМОРО. Роден е в Ресен (днес в Република Македония) през 1869 г. Той е участник в подготовката на Съединението и е доброволец в Сръбско-българската война. По-късно завършва медицина в Берлин и по време на войните за национално обединение се включва като лекар в българската армия. Под ударите на комунистическия режим и македонизма, д-р Христо Татарчев е принуден да живее в италианския град Торино, където умира в изгнание на 5 януари 1952 г. Тленните му останки са пренесени на родна земя по идея на секретарката на Иван (Ванче) Михайлов – голямата българка Вида Боева от Охрид, която от години живее в Рим. С тази мисия се заема нейният племенник Иван Боев, заедно със зам. председателя на ВМРО Ангел Джамбазки. Родолюбивото дело се извършва и с подкрепата на лидера на войводите Красимир Каракачанов.
В деня на полагането на тленните останки в родната му земя, пред паметта на видния революционер глава склониха неговият правнук Данаил Татарчев, внучката на полк. Дрангов – Райна Дрангова, председателят на охридското движение „Хоризонти“ – Люпко Куртелов, а от страна на държавната власт на гробищата бе забелязан единствено министърът без портфейл Божидар Димитров.