Коварната пластмаса


Коварната пластмаса
Евтини, леки и удобни... но не и здравословни
28 Ноември 2010, Неделя


Пластмасовите кухненски съдини напълно превзеха кухнята на съвременния човек. Все по-често не само пием и ядем от пластмасови чаши и чинии, но и топлим храна в микровълновата печка. Спор няма, че съдовете за еднократна употреба са много удобни и облекчават домакинството – след като бъдат използвани, не е нужно да се мият, а директно се изхвърлят в кошчето. Освен това са много по-леки и удобни за носене от стъклените и порцеланови чаши и бутилки например. Но по



Автор: Димитър Спасов

отношение безопасността на полимерния материал, от който са направени, все повече се чуват гласове за това, че евентуалното преминаване на вредни вещества в течностите или другите хранителни продукти, не е безопасно за здравето на човека.

Да вземем така модните напоследък шишета за биберони от поликарбонат. По целия свят те масово изместват стъклените. Само че при затоплянето на млякото или водата в тях, в течността прониква т. нар. бисфенол А. Това е промишлен химикал, който широко се използва при производството на пластмасови изделия, като детски бутилки, играчки, опаковки за храни и напитки. Според резултатите от различни изследвания бисфенол А е отговорен за заболявания на сърцето, черния дроб, затлъстяване, диабет, неправилно развитие на мозъка и хормоналната система при децата. Проблемът е, че той много прилича на женските полови хормони и дори другото му име е... „химически естроген”. Попадайки в човешкия организъм, този изкуствен хормон започва да пречи на работата на нормалните естрогени и особено при мъжкия пол влияе негативно при формирането на половата система.

Според данните от едно изследване 93 процента от американците са дали положителни проби за химикала. Не случайна в щатите и в Канада в последните години бебешките шишета от поликарбонат, съдържащ бисфенол А са забранени официално. Но производителите им цинично продължават да ги произвеждат за останалите страни по света, твърдейки, че са безопасни.

В списъка с токсичните вещества, които може да мигрират от пластмасовите съдове във водата и продуктите присъстват и опасните фталати. Тези вещества се използват като пластификатори – т. е. те придават мекота и гъвкавост на пластмасата. И също се явяват химически естрогени. Обикновено се намират във фолиото, с което обвиват месото, колбасите и други хранителни продукти, в различни текстилни материали, бебешки изделия, медицински продукти, парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти, в традиционните подови настилки, кабели, опаковъчни материали и медицински продукти. Често фталатите може да попаднат в хранителната верига и съответно в човешкия организъм дори чрез кофите, използвани за събиране на реколтата, транспортната лента или от друго място от производствения цикъл на различните хранителни продукти. В известна степен можем да ги избегнем като съхраняваме храната си в стъклени, метални или керамични съдини – така, както са правили нашите праотци във времето, когато пластмасата все още не е била открита. А в това, че те са били доста по-здрави от нас, вече никой не се съмнява.



В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки