Жалба под №11388 срещу намеренията на МОСВ да изгради регионално депо за твърди отпадъци само на 300 м от крайната къща са депозирали пред съда в Страсбург жителите на старозагорското село Ракитница.360-те постоянно живеещи там мъже и жени са категорични, че ако трябва ще легнат пред багерите, но няма да допуснат орницата им да се превърне в нов Суходол. Председателят на инициативния комитет Генчо Танев от името на съселяните си е завел вече 4 дела в
старозагорския административен съд срещу старозагорския областен управител, кмета на общината и председателя на старейшините. Причината е в отказа на управниците да приемат аргументите на ракитничани срещу проекта, по който от ЕС ще дойдат 52 млн. лв.
„Недоумяваме защо от 17 възможни площадки беше избрана точно тази в нашето землище, като при нея не е спазено изискуемото отстояние.Така и не стана ясно, защо допреди две-три години можеше да се изгражда новото депо на терена, където и понастоящем се намира старозагорското сметище, а сега това е невъзможно”, категоричен е Танев. От година насам той ходи навсякъде с дебела папка, където е събрал документи на експерти и подписи на жителите за провеждане на селски референдум. Допитването обаче не е разрешено от губернатора Йордан Николов под претекст, че не можели 360 души да предрешават бъдещето на 360 000.Толкова, колкото ще ползват бъдещето депо от общо 12 общини в региона.
Местните са притеснени също, че надморската височина на площадката е по-голяма от тази на селото и наклонът е към къщите им, което според тях ще води до замърсяване. Освен това, мястото е едва на 1300 м от река Съзлийка, която е защитена зона и , а при обилни валежи и снеготопене има опасност водите да се инфилтрират и оттам да се замърси реката.
„Очевидно съдбата и животът на една река, здравето и съдбата на населението на едно село не са сред приоритетите на ръководството на Община Стара Загора, както и на РИОСВ-Стара Загора“, обобщават вдигналите се на „оружие” ракитничани. Те са стъписани обаче от твърдия отпор на старозагорските общинари – зам. кметът Белчо Белчев поне десет пъти се разкарвал до селото им, за да ги убеждава, че „ако изтървем европарите – не след дълго всеки един ще плаща поне 3 пъти по-висока такса смет“. Той дори направил филм за съоръженията в пловдивското село Шишманци, за да видят протестиращите че няма да има опасност за здравето им, но получил отговор от тях: „Ти си гледай сам видеото, ние здравето бадева не си даваме!”.
Тази седмица предстои поредният етап от сагата – на свое заседание старозагорските съветници трябва да решат дали ще се промени предназначението на 100 дка общински терен в землището на Ракитница. Кажат ли „да”, ще се отприщи стопираният засега процес за проектиране и изграждане на депото, продължат ли да отлагат – нищо чудно от МОСВ просто да забранят използването на досегашното сметище в района на Мандра баир и камионите с отпадъци да поемат към Шишманци. Където през 2009-а им определили цена от 60-65 лв/т.