Времето през декември няма да ни изненада


Времето през декември няма да ни изненада
Клончета зеленки, ябълки червенки... но трябва да са засети навреме
09 Декември 2010, Четвъртък


След необичайно топлото за сезона време през ноември, нарушило нормалния ход на закалителните процеси при зимуващите земеделски култури, през декември агрометеорологичните условия ще се определят от близки до климатичните норми средномесечни температури и валежи.

През първите дни от декември прогнозираните наднормени температури, с максимални стойности на места от порядъка на 15-20оС, ще удължат есенната



Автор: Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ-БАН

вегетация при пшеницата и ечемика, ще имат неблагоприятно въздействие върху някои храстовидни и дървесни видове, при които през ноември бе провокирано нежелателно, преждевременно набъбване на пъпките.

В средата на първото десетдневие се очаква съществена промяна в агрометеорологичните условия. Прогнозираното чувствително понижение на температурите ще доведе до постепенно затихване и прекратяване на вегетацията при есенните посеви. Изключения са възможни на единични места по Черноморието, по долината на р. Струма и в крайните южни райони на страната, където до края на първото десетдневие при пшеницата и ечемика ще протичат слабо изразени вегетационните процеси но промяна във фенологичното състояние на посевите няма да се наблюдава.

През второто и по-голямата част от третото десетдневие на декември прогнозираните температурни условия, типични за края на есента – началото на зимата, ще поддържат в състояние на покой зимните житни култури.

В края на декември при пшеницата и ечемика ще преобладават фазите трети лист и братене. Засетите в агротехнически срок зимни житни култури през есенната си вегетация формираха повече от един брат. При тези посеви коефициента на братимост е от порядъка на 1,6-1,8, което е предпоставка за успешното им презимуване. Късно засетите, през второто десетдневие на ноември, неукрепнали есенници ще встъпят в зимата във фаза поникване и начален етап на листообразуване и при отсъствие на снежна покривка те ще бъдат уязвими на прогнозираните през декември минимални температури, на места до минус 10-12оС.

През декември очакваните валежите ще увеличават почвените влагозапаси в еднометровия слой. На места в Западна България те ще достигнат нива близки до ППВ. Падналите валежи през третото десетдневие на ноември повишиха съдържанието на влага предимно в 50 см. почвен слой. В по-дълбоките почвени слоеве общия воден запас при зимните житни култури в полските райони на страната бе между 80-85% от ППВ (пределна полска влагоемност).

В началото на декември, когато се прогнозира топло и относително сухо време, условията ще бъдат подходящи за провеждане на есенно-зимните растително-защитни мероприятия при трайните насаждения.



В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки