Казано е – както започне новата година, така и ще продължи. Националните медии на България я започнаха по старому – демонстрираха на всички, че у нас новините ги реди Бойко Борисов. Очевидно така ще е и през 2011. При други обстоятелства инаугурацията на Дилма Русеф, независимо от българския й корен, щеше да е кратък сюжет в едноминутния блок от международни новини, сбутан нейде из емисията.
Но събитието изведнъж придоби височайши статус и се нареди като водещо,
понеже беше посетено от Бойко, който си заведе и свита съпровождащи го журналисти. Та всяка вечер имахме тържествено включване от Бразилия. То не бяха щракания на премиера от едната страна, после фръц от другата.
Показаха го как поднася подаръци, как получава, как се храни, как разговаря, как се смее. Не бе пропуснат и любимият маниер на родните медии: изявление на Бойко (респективно Първанов), дадено в държавата, където си е завел репортери, за да го попитат как се чувства.
Научихме, че е щастлив,
понеже целият свят му завиждал
за Дилма. Така неусетно инаугурацията пак си бе отразена между другото. Усещането, с което остана драгият зрител от тези репортажи на килограм, бе, че важната новина в Бразилия съвсем не е тази, че там се възкачва нов президент. А че е дошъл един Бойко от България!
За това как българските медии преценят коя новина е важна и коя – не, е писано много. Случаят с Бразилия обаче е изключително показателен за провинциалното им мислене. И ако при частните средства за информация това е проблем на рекламодателите и на онази част от българите, които са им фенове, то при БНТ е на всички, защото я издържат от джоба си. В “По света и у нас” Ирина Цонева задмина дори и себе си с приповдигнатия тон, с който отразяваше Бойко Борисов в Бразилия и, съвсем между другото, и Дилма.
Иначе националната телевизия редовно проспива всички най-големи световни събития, където е по-редно да командирова специални пратеници. Защото специалните пратеници на БНТ са традиционно ангажирани да следят кога премиерът и президентът извършват някакво движение.
През декември в Беларус бе разгромена и пребита от бой опозицията. Всички кандидати за президент и съперници на Лукашенко бяха арестувани. Единият бе бит почти до смърт и след това изчезна безследно.
С малки изключения нямаше национална телевизия на нашия континент, която да не отрази в преки включвания всичко това. Но на БНТ какво се случва в последната диктатура в Европа й е последна грижа. Нищо, че тази телевизия плаща заплати на
кореспонденти в Москва, Брюксел и Берлин
и поне единият можеше да се пренасочи за три-четири дни в Минск, за да отразява изборите и очакваните саморазправи и побоища.
Но ако БНТ все пак пусна в “По света и у нас” две миниатюрни репортажчета от по 15 секунди от Беларус, то за другия международен скандал, който пряко касае и България, в ефира й нямаше ни вопъл, ни стон.
Освен на ЕС, страната ни е член и на друга стара европейска демократична структура – Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). В момента неин председател е външният министър на Казахстан. А тези дни парламентът в Астана реши да въведе диктатура – избори за президент повече няма да има (на първо време до 2020 с условие, че срокът ще се продължава) и сегашният Нурсултан Назарбаев се превръща в пожизнен диктатор.
Може би за БНТ това щеше да е поредната екзотична новина от третия свят, ако не ставаше въпрос за държава, която ни е съюзник в ОССЕ и която в момента ни председателства там. И тук изобщо не говорим за третото голямо събитие, което светът следи – обстановката в Кот д`Ивоар и очакваната нова гражданска война в тази изстрадала държава.
Докато се разиграваха тези световни драми “По света и у нас” бе пълна с други чудни репортажи. Втора новина в една от вечерите, когато се четяха присъдите в Минск, бе пряко включване от НИМХ – БАН, където дежурният метеоролог 5 минути обяснява дали ще е студено през януари (зимен месец, през който обикновено е студено). Четвърта в друга вечер бе материал от колегите в ТВЦ – Благоевград (още един традиционно любим репортаж за пълнене на емисия с редактори без въображение): разговор на репортер с шофьори на пътя, които разказват дали са шофирали приятно и как им се е видял пътят.
Игнорирането на международните
новини за сметка на измислени такива от страната е често срещано в БНТ и нямаше да буди недоумение днес, ако не бе сериозната заявка на новия генерален директор на медията Вяра Анкова за промяна на това положение. При встъпването си в длъжност живялата известно време в чужбина и видяла как работят други национални телевизии Анкова достатъчно категорично заяви, че първото нещо, което иска да реформира, е именно отразяването на света. Тя дори обеща международно коментарно предаване, каквото БНТ отдавна трябваше да има.
Логично бе очакването то да се програмира в петъчната вечер на мястото на отдавна заспалата в кротка дрямка “Панорама”. Или поне Бойко Василев най-сетне да бъде заменен от нов енергичен водещ с усет към събитията, който да върне живеца на това петъчно мъртвило. Уви, нищо подобно не се случи. В “Панорама” все така продължават да пристигат едни политици да си поспят. Та и зрителите покрай тях.
Понеже явно Василев е непоклатим, обещаното коментарно предаване от света бе сбутано точно там, където въобще не му е мястото – в сутрешния блок. Поради което дори не бе чудно, че водещите му са (меко казано) некомпетентни да го водят. Иначе няма как единият от тях постоянно да мълчи и да се усмихва, а другият - Андрей Захариев, да заключи в ефир, че какво толкова светът се бил побъркал по “Уикилийкс” – всичко написано там на Захариев му било ясно и преди.
Откъде Захариев да знае, че заради публикациите в “Уикилийкс” дори външният министър на Иран бе уволнен – защото така и не разбрал, че всички ислямски държави тайно са молили САЩ да обяви война на Иран и да я бомбардира. Което си беше изненадваща новина отвсякъде и за всички журналисти-международници, без Захариев. Впрочем, що за международно коментарно предаване ще е това стана ясно още от първия му анонсиран гост – външният ни министър.
Не журналист, който обикаля света, не политолог, не специалист от съответния отдел в Института по история на Академията на науките, който следи обсъжданата държава и е наясно със ситуацията там (каквито са обичайните гости в международните коментарни блокове на Би Би Си),
а непременно Николай Младенов.
Анкова обеща, че “професионални критерии ще ограничат роднините в БНТ”. Очакването бе да се измете помпозната и скъпоплатена скука “ В неделя с…” и да се освободят пари за други свежи идеи. Шефката обаче замени само водещия. И то не съвсем. Митко Цонев продължи да си командва предаването, но вече зад кулисите като продуцент. А в минутите, когато не му работи аутокюто и трябва да импровизира новият водещ Камен Воденичаров е безпомощен, което идва като своеобразен бонус към скуката.
И се оказа, че единствената промяна в БНТ е появата на новия ежедневен блок “Екип 5” (19.00-19.45). Все още не е ясно това предаване има ли ясна концепция. Милен Цветков си говори с дежурните зрители, а после и с обичайни гости по сакралната тема дали ще се оправим. А на Мартина Шопова пък й е интересно кой как прави секс. Така се стигна до абсурда на 28.12 минути преди Сънчо подготвените пред телевизора дечица да чуят в края на “Екип 5” от госта д-р Румен Бостанджиев, че има “огърлица от оргазми” и “мъж с железен член, който няма да се подгъва”.
Все още има време БНТ да се промени. И нека започне от най-дребното – режисьорите на “По света и у нас” да забранят на камерите да показват общ план на студиото. С издрания и надраскан от ползване (някога бял) под то прилича на стар несменен от години мокет в селската къща на баба, не на национална телевизия.