Евроекспертите за шапа не дойдоха


Евроекспертите за шапа не дойдоха
Мирослав Найденов обеща комисия от ЕС, но тя така и не дойде, снимка: Николай Недев
18 Януари 2011, Вторник


Посещението на експерти от ЕС във връзка с откритото огнище на шап в странджанското село Кости се отлага, научи ДЕСАНТ. По думите на министъра на земеделието Мирослав Найденов те трябваше да пристигнат у нас тази седмица. Това поставя под съмнение сериозността, с която европейците възприемат проблема и драмата на българските животновъди.

„Ние не можем да им влияем, очакваме ги другата седмица“, каза за ДЕСАНТ



Автор: Лъчезар Лисицов, lisicov@desant.net

директорът на бургаската ветеринарно медицинска служба Димитър Германов в четвъртък.

Ден по-рано стана ясно, че абсолютният максимум, с който ЕК може да компенсира щетите на стопаните от заразата, е до 75%. Остатъкът до 100% трябва да се покрие от българския бюджет, но кога и как ще стане това, не е ясно. Особено ако се има предвид порочната практика на настоящото правителство да забавя задълженията си към различните институции и фирми.

Заради масовото изтребване на животните в Кости кметът на община Царево Петко Арнаудов обяви, че „това означава на практика ликвидиране на селото“.

Умъртвени бяха всичките над 500 домашни животни, въпреки че зараза беше открита само в 37. Мерките се определят като крайни, но наложителни. Щамът на шапа произхождал от азиатската част на Турция, където според българските власти имало над 1000 огнища на заразата. Как комшиите успяват да запазят животновъдството си при такъв „пожар“, е интересен казус. Там работят с ваксиниране, но това при нас е невъзможно заради европейските изисквания, твърди Димитър Германов.

До момента в специални ровове са заравят само заразените животни. Останалите няколко стотин глави добитък още чакат своя ред за масово погребение. Местните се страхуват, че диви животни може да надушат месото и да изровят труповете, с което шапът може да пламне с нова сила.

Същевременно в България има само два екарисажа, където е редно да се изгарят телата на добитъка – и те се намират в Шумен и Варна, т. е. в един и същи регион, което е абсурдно. Преди десетина години беше преустановена дейността на животинската пещ в бургаския квартал Крайморие. „Би било добре, ако имаме екарисаж в нашия регион“, съжалява шефът на бургаските ветеринари Димитър Германов.

Село Кости се очаква да остане под карантина поне още три месеца. Продължава забраната за търговия с изнасяне на месо от Бургаска област.



В категории: Новини , Здраве , Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки