70 млн. лева отиват за тютюн


70 млн. лева отиват за тютюн
Участниците в дискусията атакуваха министерството с десетки въпроси
25 Януари 2011, Вторник


На заседание на Министерския съвет ще се обсъди настояването на тютюнопроизводителите за националните доплащания в размер до 70 милиона лева. Министерството на земеделието е категорично, че средствата трябва непременно да бъдат осигурени през тази година. Това заяви след горещата дискусия за съдбата на тютюневия отрасъл в Момчилград зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов.



Автор: Златина Стоянова

В отговор на опасенията, че либерализацията на тютюневия износ ще вкара и мутри, Костов подчерта ангажимента на държавата да създава равностойни правила, както и да контролира изпълнението им от всички.

„Мисля, че ние отдавна преминахме през така наречения мутренски период. Сега ползваме опита на европейските държави, в това число и на източноевропейските, където наистина отрасълът се сви, но мина изцяло на пазарни принципи”, посочи той.

Според него и традиционните търговски дружества, занимаващи се с покупка и износ на тютюн, ще се дисциплинират и няма да определят монополно цените на суровината. Ако търговците убият производителите с неоправдано ниски изкупни цени, те също умират, поясни Костов.

Зам.-председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Асен Кючуков обаче заяви, че при този хаос отрасълът е обречен на гибел. „Промяната на закона, либерализирането на пазара и цените крият опасности. Тепърва трябва да се създават групи от производители, които в съдружие да продават тютюна си, наложителна е промяна и в Закона за ДДС, с която то да се възстановява в рамките на един месец”, посочи Кючуков.

Според него са необходими най-малко 5 години скептицизмът, характерен за българския стопанин, да се трансформира в западен манталитет. Участниците в срещата бяха стотици от цялата Кърджалийска област. Сред тях бяха и представители на гръцкото търговско дружество „Михайлидис”. Те обявиха, че стартират изкупната кампания още през следващата седмица, ще спазят всички договорни клаузи и ще приберат всички договорени количества, но отказаха да посочат цените за килограм суровина. От думите им стана ясно, че последната реколта не била с добро качество, което предполага и нищожни доходи за стопаните.

В редовното заседание на Министерския съвет в началото на януари бе обсъдено становище, касаещо преструктурирането на отрасъла и необходимостта на стопаните да бъдат изплатени одобрените между 50 и 70 милиона лева.

„Реколта 2010 е първата, за която производителите няма да получат премии и която ще се търгува според сега действащия Закон за тютюна и тютюневите изделия. Очакванията на търговците са средната изкупна цена на ориенталските тютюни да е приблизително 3,90 лева, а тя няма да покрие направените разходи. За да бъдат компенсирани стопаните и техните семейства, е важно да бъде осигурено допълнително финансиране по схемата за национални доплащания”, се казва в документа.



Според Асен Кючуков властта смята да ликвидира тютюнопроизводството

В категории: Новини , Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки