Трибуна: И нека внуците помнят...


04 Февруари 2011, Петък


„Прочетох статията „За малко в Богданово“, публикувана в миналия брой на „Десант“ и съм напълно съгласен с автора й, че селото си отива и старите алагюнци изчезват. Внуците им обаче по градовете остават. И те внуци ще имат. Какво трябва да запомнят те за дядовото си село?!

Това, че се е казвало Българско Алагюн, подсказва, че в него турци не са живеели. Най-старият документ, в който се среща неговото име, е от 1676 г. Това е данъчен




регистър, в който населеното място е записано със старотурското си име Ала гюин Ала. Според историците алагюнци са дошли тук от Западна България.

В първите векове на турското робство Алагюн е бил административен център, подобно на Айтос, Карнобат и Созопол. Така пише големият наш историк Христо Гандев в книгата си „Българската народност през ХV в.“ Като войнишко село, жителите му охранявали пътя от Варна за Истанбул. Алагюнци имали право да носят оръжие и вероятно са плащали по-ниски данъци. Това облекчавало до известна степен робския им живот и им давало възможност да имат по-висок материален бит от хората в другите български села. Затова и по съборите те се изявявали като по-добри борци.

В по-ново време жителите на това странджанско село са известни с уменията си да се веселят, да пеят и да играят. В района се знае, че ако хората искат да се наслаждават на истинско хоро, то трябва един алагюнчанин да го води и друг края му да поддържа.

Нека пожелаем на внуците им да запазят също като своите предци българското в себе си и да не забравят любимите народни песни на бабите и дядовците си“.

Желю Димитров

Бургас



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки