Из храсталаците, горските поляни и редките гори до 2000 метра надморска височина по това време на годината разцъфтява кокичето. За медицински цели се употребява неговата надземната част. То помага при двигателни и сетивни нарушения, церебрални парези, мускулни дистрофии, парези на червата и пикочния мехур, при невродермити. Благотворното му действие се дължи на съдържащия се в него алкалоид галантамин. То е основна суровина за прочутия български
медикамент „Нивалин“.
Народните лечители използват кокичето при старческо треперене, нарушение на зрението, отпадналост, някои парализи. Рецептата е следната: 40 кокичета, заедно с листата, се поставят в 400 грама гроздава ракия. Киснат 20 дни като често се разклаща. След това течността се прецежда и се пият по 40 капки 3 пъти дневно преди ядене.
Кукурякът е друга билка, която се бере през месеца. Той съдържа гликозиди, стероидни сапонини, горчиви вещества и други. Коренището засилва сърдечната дейност. Проявява още пикочогонно, слабително и успокоително действие. Употребява се при сърдечна недостатъчност, застой на течности в организма, жълтеница, плеврит, кашлица и др.
е друга билка, която се бере през месеца. Той съдържа гликозиди, стероидни сапонини, горчиви вещества и други. Коренището засилва сърдечната дейност. Проявява още пикочогонно, слабително и успокоително действие. Употребява се при сърдечна недостатъчност, застой на течности в организма, жълтеница, плеврит, кашлица и др.Народът ни използва коренището на кукуряка и при нервни заболявания, начална туберкулоза, плеврит. Сварени във винен оцет (1:10) коренищата помагат външно при пъхут и падане на косата, като се правят фрикции през ден с натопен в отварата памук. Сварени във вода, корените се употребяват за промивки на гнойни рани и екземи. За пиене се приготвя следната отвара: 1 чаена лъжичка от коренището (стрито на прах) се слага в 400 гр. вода и се вари 10 минути. Пие се по 1 супена лижица преди ядене три пъти дневно. Растението е отровно и трябва да се взема под лекарски контрол!!!