Обикновено кашлицата е отличителен белег на различни заболявания на дихателната система – остри и хронични бронхити, броншопневмонии, бронхиектазии, плеврити... Тя обаче може да съпътства и редица болести на други органи и системи – сърдечносъдовата, кръвоносната, храносмилателната и т. н. Тя възниква при механично дразнене, при частично запушване на дихателните пътища, при задавяне с частици от преглъщаната храна или с попаднали в трахеята
чужди тела, а също и при спазми и при тумори на хранопровода.
В зависимост от начина, по който се появява и развива, тя може да бъде пристъпна, периодична и постоянна. А в зависимост от това дали е придружена с отделянето на храчки, се дели на суха и влажна. Понякога тя може да е дрезгава, друг път – „лаеща“ или кънтяща.
Най-често кашлицата се появява след простуда. Бихме могли да се опитаме да я успокоим с някои безвредни средства. Когато е суха, това може да стане чрез гаргара с разтворена в топла вода сода бикарбонат. Препоръчват се също така топли супи или топло мляко с жълтък или с натриев бикарбонат (сода за хляб). Полезен е и т. нар. „гръден чай“ – запарка от ружа, липов или бъзов цвят. Обикновено след тези мерки започват отхрачването, но ако отделеният секрет е „жилав“, трябва да потърсим лекарска помощ.
При настинки можем да използваме срещу неприятната кашлица и някои безвредни физиотерапевтични процедури като разтривки с камфор или лавандулов спирт или други сгряващи и предизвикващи приток на кръв средства като вендузи и компрес на гърлото. Ако болният има висока температура, компресът се прави с хладка вода, а в останалите случаи – с топла.
За да облекчим отхрачването, можем да използваме синапено брашно под формата на „лапа“. За целта разбъркваме равни части обикновено и синапено брашно, докато получим каша, която разстиламе върху марля и налагаме върху гърба, а след това и върху гърдите на болния. Лапата се държи до появата на леко зачервяване на кожата, след което третираното с нея място се намазва с безвреден крем. При малки деца пропорцията на сместа трябва да бъде 2-3 части обикновено брашно и 1 част синапено брашно, като мястото е добре да се наблюдава всяка минута за зачервяване.
Ако въпреки взетите мерки, кашлицата продължи няколко дни и дори се засили, задължително е да се обърнете към лекар. Само той може да реши дали болният ще трябва да проведе и медикаментозно лечение в домашни или болнични условия.