Навсякъде в света парите следват пациента, само в България, парите са преди пациента. Така коментира пред „Десант” д-р Янко Шефкенов от Специализираната болница за активно лечение по кардиология в Ямбол. „Не може един човек цял живот да си плаща здравните осигуровки, а после да няма право да избере къде да се лекува, защото Националната здравно-осигурителна каса и Министерството на здравеопазването са решили друго”, добави д-р Шефкенов.
Повод за изявлението му е орязването на броя на пациентите, за които касата ще плаща на клиниката. „Все още не сме подписали договора, защото това, което ни предлагат е против интереса на нашите пациенти”, заяви шефът на клиниката в Ямбол Мариан Ингелиев. На практика това означава, че всеки 9-и пациент от областите Ямбол, Бургас, Кърджали, Хасково или Стара Загора трябва да бъде върнат или да си плати на частно, тъй като касата плаща само за 8 пациента на лабораторията. „Тази бройка може и да е достатъчна за София, защото там на 2 милиона население се падат 9 лаборатории. В нашия район 2 милиона население се обслужва от една лаборатория”, коментира д-р Ингелиев.
Ямболската клиника беше открита през ноември 2008 г. Оттогава през нея са преминали 11 098 пациента от Свиленград до Кърджали и от Резово до Стара Загора. 1620 от пациентите са били с остър миокарден инфаркт, 3504 – с ангиопластики, 10 346 са случаите на коронарография.
На 24 февруари лекарите излязоха на протестно шествие в Ямбол. Редом с тях вървяха и десетки пациенти, недоволни от дискриминацията, която НЗОК и здравното министерство налагат на гражданите в провинцията.