Литературни досиета: Български писатели под лупата на Гестапо


Литературни досиета: Български писатели под лупата на Гестапо
Иван Хаджийски през 30-те години на миналия век, като студент по право в София
13 Май 2019, Понеделник


Доктрината на тоталния шпионаж на Хитлеристка Германия е дело на малко известния днес полковник Валтер Николай.


Автор: Борис Цветанов

Всеки германец, където и да се намира, е трябвало да шпионира за фатерланда. Особено внимание в нея е отделено на така наричаните сателитни страни. В България още през 1940 г. пристигат над сто професионални разузнавачи под прикритието на търговски и културни дейци.

У нас що-годе се знае за дейността на военното разузнаване на Райха – Абвер, с шеф Отто Делиус. Но истинската напаст са били не абверовци, които са си гледали военните работи, а хората на RSHA – Главна имперска служба за безопасност.

Към нея принадлежи добре известната институция, наричана Гестапо. Неконтролируем институт с неограничени пълномощия. В София Гестапо се настанява в дузина бюра, като най-важното е било прикрито като Германска визова служба, разположена на ул. „Шипка“ 14 и ръководена от кадровия разузнавач фон Ритер. Друг важен шеф д-р Фабер се настанява на ул. „Мизия“ 11 в дома на американския възпитаник и секретар на Дружеството на чуждестранните журналисти д-р Христо Пеев.

Офиси на хитлеристката тайна служба се прикриват под какви ли не маски в столичните хотели „Империал“, „България“ и „Париж“. Търговската фирма на Паул Глюк на ул. „Владайска“ допълва картината. А на ул. „Хан Крум“ 3 се настанява Вили Рау. „Събираха сведения за различни лица – ще заяви през 1945 г. пред Народния съд някогашният началник на отделението за контраразузнаване към Дирекцията на полицията Андрей Праматаров. – Имаха задачи и в Русия...“

За стотината германски професионални разузнавачи работят над 300 българи. Главното направление на тоталния шпионаж е насочено към интелигенцията. Лично идеологът на национализма д-р Алфред Розенберг проявява интерес към младия социолог Иван Хаджийски.

По едно и също време са излезли „Митът за двадесети век“ на Розенберг и неговата книга „Авторитет, достойнство и маска“. И двата труда се отличават с дързост, изследват егоизма, властимащите и авторитета им – мним и действителен, както и силата на внушението, ритуали, обреди, религия, суеверия, предразсъдъци, ордени, титли...

Апетитът на гестаповци да привлекат за каузата си младия народопсихолог е очевидно много голям – най-малко трима българи, работещи за Гестапо, са се опитвали да го оплетат в мрежите си – землякът му Спас Топузов, индустриалец, Борис Димитров – журналист, с когото са били състуденти, и опитната в шпионските работи Роси Киркорян.

Не само с Иван Хаджийски гестаповци удрят на камък. Отрязва им квитанциите и поетът Асен Разцветников. Преди всичко той става съмнителен, след като отказва стипендия на Германския културен клуб в София, отхвърля поканата да присъства на конгреса на европейските писатели във Ваймар и не се съгласява да преведе немски класици, при все че му предлагат сам да попълни сумата за хонорара в даден му чек.

Разцветников е наклеветен от свой комшия, че е съветски разузнавач със псевдоним Коларов (всъщност, това е истинското име на поета, Разцветников е псевдоним), че дори има радиостанция и предава по цели дни държавни тайни в Москва. Неотразимият Райчи Димитров, така се казва комшията, в ролята на контраразузнавач сам разкрил тайната на радиостанцията – пишещата машина на автора на „Аз си имам две съседки“ и десетки модни шлагери.

Тази машина наистина имала особен вид, но целта на триножника, на който била поставена, е бил да позволява на автора да пише на нея прав.

По-особен е случаят на следенето от Гестапо на младия Богомил Райнов. „Пистолет без Богомил Райнов може да се види, но Богомил Райнов без пистолет – не“ – носела се за него тази крилата фраза из софийските кръчми.

 Той попада в полезрението на германския шпионаж заради приятелството на баща му с един истински изобретател на „перпетуум мобиле“ – Иван Кънев, който успял с оскъдни средства да скалъпи двигател, произвеждащ огромно количество енергия, почти неизползвайки гориво в обичайния смисъл на думата. Запознат с устройството, съветският учен Вавилов му изпраща възторжено писмо.
От Берлин пристига специалистът хауптщурмфюрер от СС Шулце Гюнтер.

Вили Рау, за който вече знаем, че има особен афинитет към интелектуалците, и гостът канят Кънев и Райнов на разговор. Правейки се на луд, изобретателят се отървава от германците. Райнов разбира, че може да го стегне шапката и тутакси написва с псевдонима Е. Брин" (колективен псевдоним) едно криминале със заглавие „Шпионите“.

В него в неназована страна три шпионски централи се борят за документацията на техническо изобретение. От съветският, английският и германският агенти най-добър, то се знае, се оказва „фамозният капитан Гюнтер“, както го назовава Райнов в романчето.

Главният организатор за работа сред интелектуалците е споменатият вече Спас Топузов. Името му било широко известно в интелектуалните среди като голям меценат. Джобовете му били винаги пълни с пари, които щедро раздавал на закъсали писатели, поети, журналисти, художници.

Пълнел ги Вили Рау. С часове Топузов си точел приказка с гестаповеца на „Хан Крум“ 3, след което хвърлял котва в кафене „България“, където винаги имало запазена маса за него. Там веднага го обсаждали тайфи от „таланти“, с които се отивало в „Широката механа“ и започвали истинските гуляи.

Особен интерес за Гестапо представлявали певци, певици и танцьорки заради големите възможности, които им давала професията да завързват познанства с хора от елита. По правило за работа в тези среди се използвали жени шпионки.

Най-ценени у нас били Лиляна Владимирова и Роси Нерсерович Киркорян, второ поколение шпионка, чийто баща години наред изпълнявал тайни мисии на Гестапо в различни страни в Европа. За германското разузнаване работи и чиновничката от Търговската банка Мария Тобиш, а също Лиляна Радева и много други.

Една от танцьорките, които германците се опитват да вербуват, е Мара (Мария) Димова, която е популярна в цяла Европа. Това, с което тя се занимава през 30-те и 40-те години на ХХ в., предхожда с половин век това, което по-късно стана известно като аеробика.

При едно свое посещение във Виена тя е убита от Гестапо, като разпространената версия за смъртта й е, че е загинала при бомбардировка.

Особен интерес д-р Фабер проявява към младата вариететна актриса Леа Иванова. Следенето й е възложено на Лиляна Димитрова. В отчета си агентката съобщава, че Леа е почтено момиче, но че нейната приятелка Вили работи вероятно за японското разузнаване, чийто резидент е кореспондентът на Японската легация Омеда.

Владимирова е следяла още певицата Ема и кабаретната звезда Ира Лонг. И Роси Киркорян е следяла Леа Иванова. Следена била и друга звезда от онова време – Донка Иванова. Заради интереса към нея агент Радомир Спасов изкъртва пощенската кутия на стената на „Славянска беседа“ и я отнася в офиса на германците на „Шипка“ 14.

Все тогава в полезрението на Гестапо попада и двадесетгодишният изпълнител на популярни шлагери в кабаре „Ориент“ на хотел „Империал“ Мишо Памукчиев, както и добре познатият доскоро на зрителите от телевизия СКАТ властелин на стари тайни Михаил Топалов.

Една от вероятните версии за огромния интерес на Гестапо към певците и танцьорките е било намерението те да бъдат използвани в акция срещу американския посланик Джордж Ърл, който се подвизава у нас до средата на декември 1941 г.

Отявлен бохем и гуляйджия, той прекарвал повече време в известните локали „Рокси“, „Етоал“ и „Максим“, отколкото в легацията. Като домашен любимец отглеждал опитомен леопард. Около него винаги гъмжало от певици, актриси и танцувачки. Зад тази несериозна на пръв поглед външност обаче се криел професионален разузнавач. Гестапо така и не осъществява една от набелязаните си акции: кражбата на дипломатическия шифър на легацията.

Особен интерес германската служба проявява и към гадатели и пророци. Следен е Петър Дънов, а Любомир Лулчев е завеждан тайно в централата на хитлеристкия окултизъм – замъкът Вевелсбург, изграден и оборудван по идеи на Хайнрих Химлер, шеф на RSHA.

Няма преки доказателства за тиражираната лична среща на Адолф Хитлер с младата тогава гадателка от Петрич Ванга. Но съществува един твърде любопитен факт – Лиляна Владимирова прекарва цял месец в Петрич, уж интернирана там от полицията.

Особен е интересът на Спас Топузов и Вили Рау към българския писател Тотю Иванов Тотев, който пише криминални романи под псевдонима Джек Оворбаг. Под формата на кримки, той разработва най-различни родени от въображението му проекти от бъдещето.

През 1936 г. например, докато телевизията още е в пелени, той пръв в световната литература предвижда видеонаблюдението на автомобилните потоци. Тотев пръв стига до идеята за психотронно оръжие и още много други бъдещи открития – един истински български Жул Верн. Както и в случая с Разцветников, парите не съблазняват българина, криещ се като автор под английско име.

А заплащането хич не е малко: един обикновен българин – агент на Гестапо, е получавал по 8 000-10 000 лева на месец, а по-ценните кадри само на „парче“ са получавали по толкова. В същото време заплатата на легендарния полицай Никола Гешев била 5 000 лева. Цялата тази дейност остава почти неизвестна не само защото гестаповци са били изключителни професионалисти, но и защото целият архив на дузината бюра попада в ръцете на съветското военно разузнаване още на 6-7 септември 1944 г. Говори се за стотина сандъка с папки, заминали за „широка страна моя родная“.

През годините
13 май 1844 г. — Роден е Цанко Дюстабанов
14 май 1871 г. — Свиква се Третият църковно-народен събор, по време на който се изработва устав за управление на Българската православна църква
15 май 1941 г. — Войски на Българска армия влизат в Ресен и Охрид и завземат островите Тасос и Самотраки в Бяло море
15 май 1942 г. — Основан е Институт за български език към БАН
15 май 1881 г. — Умира Цеко Петков, войвода на българска доброволческа чета по време на Руско-турската война
15 май — Световен ден на климата
15 май — Международен ден на семейството
15 май — Празник на град Плевен
16 май 1938 г. — Умира художникът Иван Мърквичка
17 май 1956 г. — България е приета за член на ЮНЕСКО
17 май — Международен ден на телекомуникациите
17 май — Ден на българския спорт
18 май 1877 г. — Трета дружина от Българското опълчение с командир П. П. Калитин получава Самарското знаме на официална церемония до град Плоещ, Румъния
18 май 1903 г. — Открито e пристанището в Бургас
18 май 1906 г. — Открито е пристанище Варна
18 май 1872 г. — Роден е Яне Сандански
18 май  — Международен ден на музеите
19 май 1941 г. — Първа българска армия получава заповед да окупира Беломорска Тракия


Опити да вербуват Мара Димова са правили и руснаците, но и те са ударили на камък. Иначе лелята на режисьора Джеки Стоев е първата, която поставя основите на днешната аеробика Леа Иванова – винаги очарователна, засмяна и... почтена Агентът на Гестапо Радомир Спасов изкъртва пощенската кутия на актрисата Донка Иванова – съпруга на Кръстьо Сарафов, и я отнася в офиса на германците Германските разведчици у нас проявявали интерес и към властелина на тайните от стария албум  Михаил Топалов

В категории: Новини , История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки