Как ни се размина „Балтийската вариация”


30 Юни 2011, Четвъртък


Датата 22 юни 1941 година е съдбовно преплетена с историята на България. Още през 1940 година Англия и СССР тайно се договарят

Автор: Антон Рачев

Червената армия да нахлуе на българска територия, да окупира България и да я обяви за съветска република. Това е видно от разказа на пленен съветски генерал при лятната офанзива на Вермахта през 1941 г.

Пред германски журналист той заявява следното: «Косирев (частният секретар на съветския външен министър Молотов, б. а.) говореше тогава открито за завземането на България от съветската армия, като че ли този въпрос бе вече разрешен от Съветското правителство...

Едновременно с десанта на войските, който трябваше да се извърши от Черноморската флота,се предвиждаше и навлизането на съветската армия от Бесарабия в Добруджа. Трябваше в същото време да се даде и един ултиматум на румънското правителство за преминаването на съветските войски през румънска територия, в безусловното приемане на което Москва не се съмняваше”.

Съветският генерал разказва и за участието на Георги Димитров в това заседание на комисията по българските въпроси: «След като Косирев завърши изявленията си, взе думата Димитров. Той изясни на комисията вътрешно-политическото положение на България. Димитров обърна внимание, че Политбюрото на Централния комитет на Б.К.П. бил измислил една «Балтийска вариация” за България”.

Разбира се, българското разузнаване е в течение на съветските планове за Царство България и взема мерки да не се допусне «Балтийска вариация” за нашата страна. За българското държавно ръководство остава единствената възможност да се присъедини към Тристранния пакт, сключен между Германия, Япония и Италия.

В прокламацията на фюрера от 22 юни 41г. става дума за България именно в този контекст. При посещението на съветския външен министър Молотов в Берлин през ноември 1940 г., освен към България, той предявява претенции още към Финландия, Румъния и Турция. Хитлер изчаква, не му дава веднага отговор.

Междувременно към Тристранния пакт през март 1941 г. се присъединяват България и Югославия. Хитлер неведнъж е определял тези международни акции като най-големите си дипломатически победи. Договорът със страните от Тристранния пакт е връх и в дейността на тогавашната българска дипломация.

Без да води война със съседните държави Царство България си възстановява отнетите территории – Западните покрайнини, Вардарска Македония, Беломорска Тракия. Под българско управление са ни преотстъпени дори островите Тасос и Самотраки.


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки