Кой управлява Италия de facto?


Кой управлява Италия de facto?
Луиджи Бизиняни
01 Юли 2011, Петък


Прокуратурата в Неапол образува наказателно дело срещу централната фигура в скандала - новоизпечения масон Луиджи Бизиняни,


поставен на 15 юни под домашен арест. Обвинението от близо 1500 страници в момента се проучва от адвокатите на подсъдимия. Прокурорите по делото разполагат с показанията на над 100 свидетели, 19 души са следствени, а срещу трима са внесени дела в съда.

Сред последните е и самият Бизиняни, обвинен в създаване на "криминална система" с цел да влияе върху властови и бизнесструктури, използвайки методи за действие, "типични за терористични и мафиотски групи", черпещи информация от "успоредна разузнавателна мрежа".


Кой е всъщност Луиджи Бизиняни?
Според италианския печат - едър бизнесмен. Единственият му официален бизнес обаче представлява печатница, издаваща справочник "жълти страници". Изживял е момент на слава, дарявайки чрез Ватиканската банка (IOR) голяма сума за бедни деца от името на благотворителна организация.

Някои го помнят и като автор на добре продавани шпионски романи. Ето какъв е човекът, когото италианците, подбудени от в. "Република", наричат вече посредник или "съучастник" на Берлускони.

Роден през 1953 г., Бизиняни бил член на тайната масонска организация П-2 ("Пропаганда-2"), действала в Италия в края на 70-те и вербувала чиновници от най-важните държавни учреждения. В сравнение с изобличената мафиотска структура на бившия многократен премиер Джулио Андреоти, тя бе далеч по-мощна организация.

В списъка на членовете на П-2 бяха открити прочути и нашумели имена; мнозина впоследствие отрекоха да членуват в нея. Ще отбележим, че Силвио Берлускони също е бил член на масонската ложа с регистрационен номер 1816. Не е изключено бъдещият премиер още тогава да е развивал обща дейност със "сивия кардинал".

Съдбата на мнозина предполагаеми членове остава доста мистериозна: да посочим например банкера Роберто Калви, управител на фалиралата банка "Банко Амброзиано". Трупът му бе намерен през 1982 г. да виси от един лондонски мост.

Обстоятелствата на смъртта му остават неизяснени и до днес. Скандалът около П-2 бе толкова сериозен, че италианският парламент гласува специални закони, допълващи член 18 от конституцията, който забранява да се създават тайни организации. Но какво от това?

Отношенията на Бизиняни с Берлускони и обкръжението му не будят съмнения.

Не само поради общото им минало - същото сочат и личните им контакти. Бизиняни например поканил премиера на рождения ден на майка си. А има и стотици записи от прослушване на телефонни разговори, в които Бизиняни казва, че трябвало да се купят няколко гласа с цел лобиране в полза на "Кавалера".

В разговорите участват министърът на икономиката и финансите Джулио Тремонти, президентът на компания "Ферари", лидерите на други големи италиански компании, а също така висши чиновници от тайните служби, съдебната система и обществената телевизия РАИ. Съдиите смятат Бизиняни за приемник на Луиджи (Личо) Джели, Велик майстор на ложата П-2, който дори бил жив и се криел някъде.

Бизиняни е арестуван като обвиняем в създаването на тайно сдружение, но е имал и помагачи. Става дума най-напред за фигура номер две в правителството, Джани Лета (главен секретар на Министерския съвет - б. р.) - резервиран човек, смятан за дясната ръка на дон Силвио и уважаван от опозицията заради прословутата му умереност. Тъкмо той - "човек на Ватикана", е бил прекият шеф на Бизиняни.

Ще споменем и друго действащо лице - Алфонсо Папа, сенатор от управляващата партия "Народ на свободата". Според показанията на "съучастника" Бизиняни, тъкмо Папа като бивш прокурор е бил "негови очи" в следствените органи. Скоро ще бъде задържан и той.

Неясно остава обаче кой всъщност е бил на върха на тази скрита пирамида. Възможно ли е истинският "стопанин" на Италия изобщо да не е бил Берлускони? Бизиняни - Лета - Берлускони... "Берлускони е бил Бизиняни, Бизиняни е бил Лета, Лета е бил Бизиняни", резюмира ситуацията в. "Република".

В материалите от прослушването се чува как "съучастникът" разпорежда на директора на държавната петролна компания ЕНИ да сключи определено споразумение, на шефа на контраразузнаването - да назначи конкретен човек, а на редакторите на влиятелни вестници - морално да "ликвидират" неудобни лица; при това в случая с в. "Унита" Бизиняни се обажда направо от вътрешното министерство.

"Той е по-могъщ от мен", казал Берлускони за своя "съучастник". Същевременно премиерът нарекъл делото "измислено". Все повече италианци обаче стигат до извода, че крахът на неговия "съучастник" вещае скорошен политически край и за самия дон Силвио.


Джулио Тремонти Джани Лета Алфонсо Папа

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки