Карловци и войници „възкресяват“ родната къща на Дякона
Възстановената родна къща на Васил Левски. Кадърът е от периода 1953-1962 г., когато Карлово носи името Левскиград.
18 Юли 2011, Понеделник
Къщата, в която е роден Апостолът на свободата, е построена в края на ХVІІІ в. от дядо му Кунчо Иванов.
Автор: Диана Славчева
Малката едноетажна сграда има две стаи – в едната стопаните нощували през лятото, а в другата посрещали гости. Под земята е иззидан зимник, а вляво от стълбите е разположен малък килер без прозорци. Отстрани е долепена работилницата, в която са се плели гайтаните, а до нея има полуоткрита бояджийница.
Останала необитавана дълго време, в годините около Освобождението къщата рухва. Възстановена е през 1933 г. върху разкритите й основи по проект на арх. Димитър Иванов.
Във „възкръсването” й към нов живот взимат участие с материали и труд много карловци и войници от местния гарнизон. Преди това е имало идея тя да бъде съборена, за да се изгради нова улица на нейно място. Петър Димков обаче успява да спре това безумие.
Ценни указания и консултации относно вътрешната уредба и външния й вид оказват племенниците на Левски – дъщери на сестра му Яна, единствена от братята и сестрите му, която оставя поколение, наследило гените на Апостола.
През 1998-2000 г. в съседство с къщата-музей, отворена за посетители от 1937 г., е изграден мемориален параклис „Всех святих Болгарский”. Тук в специална стъкленица се съхранява кичур от косите, които Апостолът отрязва в местността Алтън чаир, снемайки монашеското расо.