Красимир Каракачанов: Очаквам натиск и върху магистратите
29 Август 2011, Понеделник
- Г-н Каракачанов, СКАТ и ВМРО събраха над 330 хиляди подписа за референдум за приемането на Турция в ЕС.
Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов
Депутатите в разрез със закона обаче отказват да гласуват решение по въпроса вече повече от година. Защо, според вас?
- Просто защото те не желаят да има такъв референдум, включително и депутатите от “Атака”, които влязоха с гръмки лозунги в парламента преди две години, но са се превърнали в слугинаж на сегашното управление.
А Бойко Борисов директно заявява, че подкрепя Турция по пътя й за ЕС. Парламентът е в патова ситуация. Ако депутатите гласуват „за“ - да има референдум, тогава българите ще гласуват против приемането на Турция в ЕС, което не е угодно на ГЕРБ. Ако пък народните представители решат да няма референдум – тогава управляващите ще бъдат намразени от много българи, или поне от тези 330 хиляди, които се подписаха.
И чудейки се какво да правят, в парламента измислиха най-простото нещо – да нарушат закона, т.е. да не го спазят. И тук задавам въпроса – къде беше държавният глава Георги Първанов, който можеше да сезира Конституционния съд. Вместо това той на няколко пъти се изказа, че подкрепял членството на Турция в ЕС. Ами като го подкрепя, нека да има референдум и на него да гласува за Турция.
- Вие помогнахте на РЗС да влезе в парламента през 2009 г. Те не могат ли да ви се отблагодарят и да помогнат за тази инициатива?
- Аз не очаквам никой от сегашния парламент да помогне. Единственият начин тези хора да бъдат накарани да си свършат работата е като бъдат сменени с други, които действително са български народни представители, а не марионетки на едни или други икономически интереси.
Ние, заедно с колегите от телевизия СКАТ, абсолютно в рамките на закона – за три месеца, събрахме подписите. Аргументирахме нашето искане. Изчакахме парламентът в рамките на три месеца, но те отказаха да гласуват искането за референдум - законът не бе спазен. Затова сме дали Цецка Цачева на съд.
- Къде сте я дали на съд? - На две места. В Административния съд - затова, че не изпълнява служебните си задължения. И в Софийския градски съд - за морални щети – тъй като са ни увредени лични права. Ние сме си правили труда да тичаме, да събираме подписи, да харчим пари за това, емоционално сме били обвързани с тази кауза.
- Как се развива делото? - Е, то беше в началото на лятото, а както ви е известно съдът почива до края на август, но ще видим. Предполагам как ще се развие – ще има тупане на топката.
- В смисъл, че ще го отлагат? - Да, но един ден Цецка Цачева вече няма да е шеф на парламента и делото ще тръгне, така че всеки един политик трябва да знае, че има и съдебна отговорност за това, което прави и което не прави.