Ки­но­с­т­ра­с­ти в ня­ко­га­ше­н Ям­бол


Ки­но­с­т­ра­с­ти в ня­ко­га­ше­н Ям­бол
Изглед от Ямбол в добрите стари времена
22 Септември 2011, Четвъртък


Преди 77 години
Ям­бол може да има претенции, че е един от първите градове в България, в които се разгарят кинострасти,


Автор: Бо­ри­с­лав Не­нов

като се има предвид, че де­бю­т­ният ки­не­ма­то­г­раф се появява край Тунджа още през 1902 г., когато ня­кой си Вла­ди­мир Пе­т­ков по­ка­з­ва пред пу­б­ли­ка­та изо­б­ре­те­ни­е­то на бра­тя­та Лю­ми­ер. По-то­ч­но изо­б­ре­те­ни­е­то на по-мал­кия брат Луи, ро­ден през 1864 г., а не на Огюст, кой­то е бил, ако мо­жем та­ка да се из­ра­зим, по­д­дър­жа­ща фи­гу­ра в ре­во­лю­ци­он­но­то на­чи­на­ние.

Бра­тя Лю­ми­ер, знай­но е, да­ват старт на се­д­мо­то из­ку­с­т­во на 28 де­кем­в­ри 1895 г. в Па­риж, къ­де­то про­же­к­ти­рат пър­вия „филм" в по­д­зе­ми­е­то на „Гран ка­фе", на­ми­ра­що се на Бу­ле­вар­да на ка­пу­ци­ни­те. Ако при­е­мем, че ар­хи­в­ни­те све­де­ния за по­я­ва­та на ми­с­те­ри­о­з­ния Вла­ди­мир Пе­т­ков през 1902 г. са вер­ни, то тогава Ямбол ста­ва сви­де­тел на ху­до­же­с­т­ве­но­то чу­до са­мо 7­ го­ди­ни след про­щъ­пул­ни­ка му.

Все пак пър­ви­ят по­с­то­я­нен ки­не­ма­то­г­раф в Ям­бол е де­ло на бра­тя­та Ка­чу­ле­ви, ко­и­то на 2 ав­густ 1912 г. пра­вят трай­но съ­п­ри­ча­с­т­ни сво­и­те съ­г­ра­ж­да­ни на но­ва­та ма­гия в из­ку­с­т­во­то. По оно­ва вре­ме в Бъл­га­рия е има­ло вси­ч­ко на вси­ч­ко 6 ки­не­ма­то­г­ра­фа.

Пак чрез ямболските бра­тя - завършилият фотография във Виена и Мюнхен Бла­го­вест, Ге­ор­ги и Иван Качулеви, градът става свидетел и на пър­ва­та про­же­к­ция на оз­ву­чен филм, ка­то де­бю­тът на тон­ки­но­то се състои на 7 ав­густ 1931 г. Изо­б­що же­га­ви­ят ме­сец ав­густ е пло­до­т­во­рен за ки­но­по­чи­та­те­ли­те край Тун­джа, има­щи удо­вол­с­т­ви­е­то да сле­дят фил­мо­ви­те но­во­с­ти, чрез кон­ку­рен­ци­я­та ме­ж­ду Мо­дер­ния те­а­тър на Ка­чу­ле­ви и ко­о­пе­ра­ти­в­но­то ки­но "Све­т­ли­на".

През 1934 го­ди­на то­га­ва­ш­ни­ят во­дещ ве­с­т­ник "Тра­ки­ец" твър­ди, че в Ямбол са се про­же­к­ти­ра­ли го­ди­ш­но 180-200 фил­ма за ра­дост на ед­ни и за ужас на дру­ги. За­що­то се­д­мо­то из­ку­с­т­во дъл­го вре­ме се при­е­ма за амо­рал­но и до­ри бе­г­ли­ят про­чит на про­то­кол­ни­те кни­ги на Пе­да­го­ги­че­с­ка­та гим­на­зия ни за­ше­ме­тя­ва с вър­во­ли­ца­та от на­ка­за­ни уче­ни­ци за­ра­ди стра­ст­та им към ки­не­ма­то­г­ра­фа.

В ония вре­ме­на най-бу­рен ус­пех из Ев­ро­па жъ­не про­ду­к­ци­я­та "Бен Хур", съ­з­да­де­на през 1926 г., ко­я­то оби­ра тол­ко­ва мно­го на­г­ра­ди "Ос­кар", че и до­се­га е не­на­д­ми­на­та в то­ва от­но­ше­ние. По по­се­ща­е­мост на ста­рия кон­ти­нент на вто­ра по­зи­ция е фил­мът "Вол­га, Вол­га", про­из­ве­ден през 1923 го­ди­на.

Към 1934 г. край Тун­джа ова­ци­и­те оби­ра зве­з­да­та на се­д­мо­то из­ку­с­т­во Гре­та Га­рбо с фил­ма "Кра­ли­ца Кри­с­ти­на", чи­е­то ли­це ни гле­да от це­ли стра­ни­ци на то­га­ва­ш­ни­те ям­бол­с­ки ве­с­т­ни­ци. Не са по­д­ми­на­ти с без­раз­ли­чие и про­ду­к­ции ка­то "Убий­с­т­во в Три­ни­дад", из­лъ­ч­ва­на в "Мо­де­рен те­а­тър", ка­к­то и съ­ве­т­с­ка­та про­ду­к­ция "Ти­хи­ят Дон" с Ем­ма Це­зар­с­кая в гла­в­на­та ро­ля.

Големият удар в ям­бол­с­ко­то ки­но през 1934 г. на­на­ся кон­ку­рен­т­но­то на бра­тя Ка­чу­ле­ви ко­о­пе­ра­ти­в­но ки­но "Све­т­ли­на". Пре­гър­на­ли мо­дер­на­та ре­к­ла­ма, сто­па­ни­те на салона по­с­та­вят на пло­щад "Ос­во­бо­ж­де­ние" ше­с­т­ме­т­ро­ва фи­гу­ра на чу­до­ви­ще­то Кинг Конг, ко­е­то е цен­т­рал­ни­ят об­раз в ед­но­и­мен­ния филм, по­ка­зан пред лю­би­те­ли­те на ки­но­то в гра­да.

Кур­ди­са­ни­ят на пъ­па на Ям­бол ог­ро­мен Кинг Конг се от­б­ла­го­да­рил на­пъл­но на со­б­с­т­ве­ни­ци­те на ки­но "Све­т­ли­на", чий­то са­лон се пу­к­нал по ше­во­ве­те, за да до­с­ти­г­не ре­кор­д­на­та брой­ка от 6 626 по­се­ти­те­ли за ед­на се­д­ми­ца.


През годините
16 септември 1875 г. — Избухва Старозагорското въстание, организирано от Българския революционен централен комитет в Букурещ и ръководено от Стефан Стамболов с помощници Захари Стоянов и Георги Икономов

16 септември 1907 г. — Основан е Съюзът на запасните офицери в България

17 септември — Ден на град София

19 септември 1918 г. — Части на Българската армия спират настъпленията на английската армия в битката при Дойран по време на Първата световна война

20 септември 1916 г. — Иван Вазов е номиниран за Нобелова награда за литература за 1917 г.

21 септември 1843 г. — Роден е българският революционер Георги Бенковски

22 септември 1908 г. — Обявяване Независимостта на България. С този акт страната ни отхвърля васалната си зависимост от Османската империя, наложена й от несправедливия Берлински договор


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки