Преди 77 години Ямбол може да има претенции, че е един от първите градове в България, в които се разгарят кинострасти,
Автор: Борислав Ненов
като се има предвид, че дебютният кинематограф се появява край Тунджа още през 1902 г., когато някой си Владимир Петков показва пред публиката изобретението на братята Люмиер. По-точно изобретението на по-малкия брат Луи, роден през 1864 г., а не на Огюст, който е бил, ако можем така да се изразим, поддържаща фигура в революционното начинание.
Братя Люмиер, знайно е, дават старт на седмото изкуство на 28 декември 1895 г. в Париж, където прожектират първия „филм" в подземието на „Гран кафе", намиращо се на Булеварда на капуцините. Ако приемем, че архивните сведения за появата на мистериозния Владимир Петков през 1902 г. са верни, то тогава Ямбол става свидетел на художественото чудо само 7 години след прощъпулника му.
Все пак първият постоянен кинематограф в Ямбол е дело на братята Качулеви, които на 2 август 1912 г. правят трайно съпричастни своите съграждани на новата магия в изкуството. По онова време в България е имало всичко на всичко 6 кинематографа.
Пак чрез ямболските братя - завършилият фотография във Виена и Мюнхен Благовест, Георги и Иван Качулеви, градът става свидетел и на първата прожекция на озвучен филм, като дебютът на тонкиното се състои на 7 август 1931 г. Изобщо жегавият месец август е плодотворен за кинопочитателите край Тунджа, имащи удоволствието да следят филмовите новости, чрез конкуренцията между Модерния театър на Качулеви и кооперативното кино "Светлина".
През 1934 година тогавашният водещ вестник "Тракиец" твърди, че в Ямбол са се прожектирали годишно 180-200 филма за радост на едни и за ужас на други. Защото седмото изкуство дълго време се приема за аморално и дори беглият прочит на протоколните книги на Педагогическата гимназия ни зашеметява с върволицата от наказани ученици заради страстта им към кинематографа.
В ония времена най-бурен успех из Европа жъне продукцията "Бен Хур", създадена през 1926 г., която обира толкова много награди "Оскар", че и досега е ненадмината в това отношение. По посещаемост на стария континент на втора позиция е филмът "Волга, Волга", произведен през 1923 година.
Към 1934 г. край Тунджа овациите обира звездата на седмото изкуство Грета Гарбо с филма "Кралица Кристина", чието лице ни гледа от цели страници на тогавашните ямболски вестници. Не са подминати с безразличие и продукции като "Убийство в Тринидад", излъчвана в "Модерен театър", както и съветската продукция "Тихият Дон" с Емма Цезарская в главната роля.
Големият удар в ямболското кино през 1934 г. нанася конкурентното на братя Качулеви кооперативно кино "Светлина". Прегърнали модерната реклама, стопаните на салона поставят на площад "Освобождение" шестметрова фигура на чудовището Кинг Конг, което е централният образ в едноименния филм, показан пред любителите на киното в града.
Курдисаният на пъпа на Ямбол огромен Кинг Конг се отблагодарил напълно на собствениците на кино "Светлина", чийто салон се пукнал по шевовете, за да достигне рекордната бройка от 6 626 посетители за една седмица.
През годините 16 септември 1875 г. — Избухва Старозагорското въстание, организирано от Българския революционен централен комитет в Букурещ и ръководено от Стефан Стамболов с помощници Захари Стоянов и Георги Икономов
16 септември 1907 г. — Основан е Съюзът на запасните офицери в България
17 септември — Ден на град София
19 септември 1918 г. — Части на Българската армия спират настъпленията на английската армия в битката при Дойран по време на Първата световна война
20 септември 1916 г. — Иван Вазов е номиниран за Нобелова награда за литература за 1917 г.
21 септември 1843 г. — Роден е българският революционер Георги Бенковски
22 септември 1908 г. — Обявяване Независимостта на България. С този акт страната ни отхвърля васалната си зависимост от Османската империя, наложена й от несправедливия Берлински договор