Елин Пе­лин и Фра Дя­во­ло в Ямбол


Елин Пе­лин и Фра Дя­во­ло в Ямбол
Елин Пелин
19 Октомври 2011, Сряда


Преди 76 години
Го­ди­на­та е 1935, де­нят – по­не­дел­ник, да­та­та – 13 май, ча­сът – че­ти­ри за­ран­та.


Автор: Бо­ри­с­лав Не­нов

На ям­бол­с­ка­та же­ле­зо­пъ­т­на га­ра при­т­ро­п­ват в то­зи твър­де ра­нен час два­ма от ре­да­к­то­ри­те на ме­с­т­ния ве­с­т­ник „Тра­ки­ец" Лю­бен Бръ­не­ков и Лео Ко­ен.

Ка­к­во ди­рят още пре­ди съм­на­ло на пе­ро­на? Ня­кой ми­ни­с­тър ли е бла­го­во­лил да по­се­ти гра­да, оби­рай­ки по­ла­га­щи­те се на дър­жа­в­ни­те мъ­же по­че­с­ти и сал­та­на­ти или жур­на­ли­с­ти­те де­б­нат по ин­с­тинкт от тре­на да сле­зе ня­коя ин­те­ре­с­на ли­ч­ност?

От вла­ка сли­зат кла­си­кът от се­ло Бай­ло­во Елин Пе­лин и има­щи­ят съ­що все­бъл­гар­с­ка из­ве­с­т­ност ху­мо­рист Рай­ко Але­к­си­ев. По­я­ва­та им на пе­ро­на всъщност не е ни­ка­к­ва из­не­на­да за го­с­по­да ре­да­к­то­ри­те, за­що­то имен­но по тя­х­на по­ка­на из­ве­с­т­ни­те пи­са­те­ли са пре­д­п­ри­е­ли дъл­го­то и умо­ри­тел­но пъ­ту­ва­не до гра­да край Тунджа.

Го­с­ти­те и до­ма­ки­ни­те ня­мат на­ме­ре­ние да се ма­ят и след мал­ка за­ку­с­ка Елин Пе­лин и Рай­ко Але­к­си­ев в ком­па­ни­я­та на то­га­ва­ш­ния кмет на Ям­бол инж. Апо­с­тол Пе­т­ров и съ­п­ру­га­та му, на д-р Пе­т­ко Мом­чи­лов, на ко­ло­ри­т­ния чи­ф­ли­к­чия с по­д­чер­та­но бо­хем­с­ко-ли­те­ра­тур­ни стра­с­ти Лю­бо­мир Ко­ла­ров и на по­ме­на­ти­те ве­че ве­с­т­ни­ка­ри хва­щат пъ­тя за Ел­хо­во и се­ло До­б­рич, на­то­ва­ри­ли се на два ав­то­мо­би­ла.

Ка­к­во то­ч­но ди­рят ав­то­рът  на „Ге­ра­ци­те” и ос­но­ва­те­лят на ху­мо­ри­с­ти­ч­ния ве­с­т­ник „Щу­рец” из то­зи край на Тун­джа­лъ­ка? За сре­ща с лю­бо­з­на­тел­ни чи­та­те­ли е ра­ни­ч­ко, но не и за рибарлък и така през це­лия то­зи по­не­дел­ник ви­д­ни­те го­с­ти мя­та­ли въ­ди­ци­те из по­по­в­с­ка­та ре­ка и вТун­джа при се­ло Ко­не­вец.

Пъл­но­во­д­на­та и би­с­т­ра в ония вре­ме­на Тун­джа все пак тря­б­ва­ло да бъ­де за­гър­бе­на и на сле­д­ва­щия ден сла­в­ни­те го­с­ти да­ли про­с­тор на омай­но­то си  сло­во. Пръв, ка­к­то си му е ре­дът, за­с­та­нал пред чи­та­тел­с­ка пу­б­ли­ка Елин Пе­лин. Във втор­ник пър­ве­не­цът на бъл­гар­с­ка­та ли­те­ра­ту­ра пре­не­съл в све­та на при­ка­з­но­то уче­ни­ци­те от пър­во­на­чал­ни­те учи­ли­ща, за ко­е­то мал­чу­га­ни­те се от­б­ла­го­да­ри­ли с ще­д­ри ова­ции.

По­жъ­нал оча­к­ва­ни въз­тор­зи от де­ца­та, ве­чер­та Пе­лин, за­е­д­но със своя спъ­т­ник Рай­ко Але­к­си­ев, имал да­леч по-тру­д­на­та за­да­ча да ома­гьо­са и въз­ра­с­т­на­та ау­ди­то­рия, ко­я­то, осо­бе­но през 20-те го­ди­ни, на­ви­к­на­ла в Ям­бол да се по­я­вя­ват ма­с­ти­ти фи­гу­ри от кул­тур­ния жи­вот на Бъл­га­рия.

Рай­ко Але­к­си­ев, из­ве­с­тен не по-мал­ко с псе­в­до­ни­ма си Фра Дя­во­ло, е от раз­ли­ч­но те­с­то пи­са­тел. Ро­де­ни­ят в Па­зар­джик през 1893 г. ху­мо­рист дръпва една реч, от ко­я­то ­па­дат ша­п­ки­те на ям­бол­с­ко­то гра­ж­дан­с­т­во. По­ве­че от 200 ду­ши, твър­дят съ­в­ре­мен­ни­ци, не ус­пе­ли да вля­зат в са­ло­на, кой­то бил на­ф­ра­ш­кан ка­к­то ни­ко­га до­то­га­ва.

Ка­к­во то­ч­но са че­ли пред ау­ди­то­ри­я­та Елин Пе­лин и Рай­ко Але­к­си­ев не ни е съ­де­но да зна­ем. Да­ли сла­д­ко­ду­ме­цът от Бай­ло­во е за­лож­ил на сво­и­те Пи­жо и Пен­до или е по­се­г­нал към пре­д­с­то­я­щи­те да из­ля­зат от пе­чат раз­ка­зи от сбор­ни­ци­те "Аз, ти, той", и "Под ма­на­с­тир­с­ка­та ло­за" ся­каш след по­ве­че от 70 го­ди­ни ня­ма кой да ни ка­же.

А мо­же би то­ва не е тол­ко­ва ва­ж­но, щом пу­б­ли­ка­та на­г­ра­ж­да­ва­ла с бур­ни ръ­ко­п­ля­с­ка­ния и не­при­ну­ден смях и Елин Пе­лин, и Рай­ко Але­к­си­ев. Фра Дя­во­ло дей­с­т­ви­тел­но е да­леч по-мал­ка­та фи­гу­ра в при­с­ти­г­на­лия в Ям­бол ли­те­ра­ту­рен тан­дем, ала не би­ва да се по­д­це­ня­ва и не­го­ва­та по­пу­ляр­ност.

На твор­че­с­ка­та му сме­т­ка ве­че са ле­жа­ли ве­с­т­ни­ци ка­то "Ба­ра­бан", из­ли­зал под не­го­во ре­да­к­тор­с­т­во през 1917-1918 г., ка­к­то и "Бъл­га­ран" през 1919 г. Имал е из­ве­с­т­ност и ос­но­ва­ни­ят от Але­к­си­ев през 1932 г. ве­с­т­ник „Щу­рец“, ка­к­то и сбор­ни­ци­те му с ху­мо­ри­с­ти­ч­ни раз­ка­зи „Жа­ло­с­ти­ви слу­ч­ки“, „Ген­чо За­ва­ли­я­та“ и „Клю­ка­та“, от­дел­но е по­з­на­то и уме­ни­е­то му ка­то ка­ри­ка­ту­рист.

Об­ра­ли ова­ци­и­те на ям­бол­ци в са­ло­на на ки­но „Све­т­ли­на“, име­ни­ти­те го­с­ти съ­у­ме­ли да раз­г­ле­дат до­б­ре и гра­да, и окол­но­с­ти­те му, при ко­е­то те не­ве­д­нъж из­ра­зи­ли въз­хи­ще­ни­е­то си от "ма­те­ри­ал­ния на­пре­дък и кул­тур­ния въз­ход, ко­и­то ли­чат в Ям­бол, от ху­ба­ва­та гра­д­с­ка гра­ди­на и жи­во­пи­с­ни­те  за­вои на Тун­джа, ми­не­рал­на­та во­да и дру­ги", ка­к­то с не­при­к­ри­та гор­дост хро­ни­ки­ра ве­с­т­ник „Тра­ки­ец“.

За да ня­ма ни­ка­к­ви съм­не­ния от­но­с­но впе­ча­т­ле­ни­я­та на два­ма­та пи­са­те­ли от гра­да ни, те из­ра­зи­ли и са­мо­ръ­ч­но мне­ни­я­та си. Елин Пе­лин на­пи­сал: „За­ми­на­вам си до­во­лен и бла­го­да­рен от вни­ма­ни­е­то на ям­бол­с­ка­та ин­те­ли­ген­ция“. Рай­ко Але­к­си­ев бил още по-ще­дър към до­ма­ки­ни­те: „Един град пре­у­с­пя­ва, ко­га­то има цен­ни Бо­жи да­ро­ве и енер­ги­ч­ни гра­ж­да­ни. Ху­ба­ви­ят Ям­бол има и две­те не­ща и за­то­ва бле­с­тя­що­то му бъ­де­ще е оси­гу­ре­но“.


През годините

14 октомври 1915 г. — С манифест цар Фердинанд І обявява война на Сърбия и България влиза в Първата световна война на страната на Централните сили.

14 октомври 1896 г. — В София е открито Държавно рисувално училище (дн. Национална художествена академия) с пръв директор Иван Мърквичка

15 октомври 1204 г. — В Търново пристига папска делегация, начело с кардинал Лъв, за да короняса от името на папа Инокентий ІІІ българския владетел Калоян

16 октомври 1912 г. — Започва Люлебургаз-Бунархисарската операция на 1-ва и 3-а армия. Над Одрин е извършен първият боен полет на нашата авиация от летците Радул Милков и Продан Таракчиев

18 октомври 1795 г. — Обесена е Злата Мъгленска, след като е измъчвана зверски от османците, заради отказа й да приеме мохамеданството. Канонизирана е за светица

18 октомври — Европейски ден за борба с трафика на хора

20 октомври 1915 г. — В Божурище е открито първото училище за пилоти  у нас

20 октомври 1955 г. — Учреден е Съюзът на българските журналисти

20 октомври 1892 г. —  Умира българският книжовник Иван Богоров



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки