Преди 76 години
Годината е 1935, денят – понеделник, датата – 13 май, часът – четири заранта.
Автор: Борислав Ненов
На ямболската железопътна гара притропват в този твърде ранен час двама от редакторите на местния вестник „Тракиец" Любен Брънеков и Лео Коен.
Какво дирят още преди съмнало на перона? Някой министър ли е благоволил да посети града, обирайки полагащите се на държавните мъже почести и салтанати или журналистите дебнат по инстинкт от трена да слезе някоя интересна личност?
От влака слизат класикът от село Байлово Елин Пелин и имащият също всебългарска известност хуморист Райко Алексиев. Появата им на перона всъщност не е никаква изненада за господа редакторите, защото именно по тяхна покана известните писатели са предприели дългото и уморително пътуване до града край Тунджа.
Гостите и домакините нямат намерение да се маят и след малка закуска Елин Пелин и Райко Алексиев в компанията на тогавашния кмет на Ямбол инж. Апостол Петров и съпругата му, на д-р Петко Момчилов, на колоритния чифликчия с подчертано бохемско-литературни страсти Любомир Коларов и на поменатите вече вестникари хващат пътя за Елхово и село Добрич, натоварили се на два автомобила.
Какво точно дирят авторът на „Гераците” и основателят на хумористичния вестник „Щурец” из този край на Тунджалъка? За среща с любознателни читатели е раничко, но не и за рибарлък и така през целия този понеделник видните гости мятали въдиците из поповската река и вТунджа при село Коневец.
Пълноводната и бистра в ония времена Тунджа все пак трябвало да бъде загърбена и на следващия ден славните гости дали простор на омайното си слово. Пръв, както си му е редът, застанал пред читателска публика Елин Пелин. Във вторник първенецът на българската литература пренесъл в света на приказното учениците от първоначалните училища, за което малчуганите се отблагодарили с щедри овации.
Пожънал очаквани възторзи от децата, вечерта Пелин, заедно със своя спътник Райко Алексиев, имал далеч по-трудната задача да омагьоса и възрастната аудитория, която, особено през 20-те години, навикнала в Ямбол да се появяват мастити фигури от културния живот на България.
Райко Алексиев, известен не по-малко с псевдонима си Фра Дяволо, е от различно тесто писател. Роденият в Пазарджик през 1893 г. хуморист дръпва една реч, от която падат шапките на ямболското гражданство. Повече от 200 души, твърдят съвременници, не успели да влязат в салона, който бил нафрашкан както никога дотогава.
Какво точно са чели пред аудиторията Елин Пелин и Райко Алексиев не ни е съдено да знаем. Дали сладкодумецът от Байлово е заложил на своите Пижо и Пендо или е посегнал към предстоящите да излязат от печат разкази от сборниците "Аз, ти, той", и "Под манастирската лоза" сякаш след повече от 70 години няма кой да ни каже.
А може би това не е толкова важно, щом публиката награждавала с бурни ръкопляскания и непринуден смях и Елин Пелин, и Райко Алексиев. Фра Дяволо действително е далеч по-малката фигура в пристигналия в Ямбол литературен тандем, ала не бива да се подценява и неговата популярност.
На творческата му сметка вече са лежали вестници като "Барабан", излизал под негово редакторство през 1917-1918 г., както и "Българан" през 1919 г. Имал е известност и основаният от Алексиев през 1932 г. вестник „Щурец“, както и сборниците му с хумористични разкази „Жалостиви случки“, „Генчо Завалията“ и „Клюката“, отделно е познато и умението му като карикатурист.
Обрали овациите на ямболци в салона на кино „Светлина“, именитите гости съумели да разгледат добре и града, и околностите му, при което те неведнъж изразили възхищението си от "материалния напредък и културния възход, които личат в Ямбол, от хубавата градска градина и живописните завои на Тунджа, минералната вода и други", както с неприкрита гордост хроникира вестник „Тракиец“.
За да няма никакви съмнения относно впечатленията на двамата писатели от града ни, те изразили и саморъчно мненията си. Елин Пелин написал: „Заминавам си доволен и благодарен от вниманието на ямболската интелигенция“. Райко Алексиев бил още по-щедър към домакините: „Един град преуспява, когато има ценни Божи дарове и енергични граждани. Хубавият Ямбол има и двете неща и затова блестящото му бъдеще е осигурено“.
През годините
14 октомври 1915 г. — С манифест цар Фердинанд І обявява война на Сърбия и България влиза в Първата световна война на страната на Централните сили.
14 октомври 1896 г. — В София е открито Държавно рисувално училище (дн. Национална художествена академия) с пръв директор Иван Мърквичка
15 октомври 1204 г. — В Търново пристига папска делегация, начело с кардинал Лъв, за да короняса от името на папа Инокентий ІІІ българския владетел Калоян
16 октомври 1912 г. — Започва Люлебургаз-Бунархисарската операция на 1-ва и 3-а армия. Над Одрин е извършен първият боен полет на нашата авиация от летците Радул Милков и Продан Таракчиев
18 октомври 1795 г. — Обесена е Злата Мъгленска, след като е измъчвана зверски от османците, заради отказа й да приеме мохамеданството. Канонизирана е за светица
18 октомври — Европейски ден за борба с трафика на хора
20 октомври 1915 г. — В Божурище е открито първото училище за пилоти у нас
20 октомври 1955 г. — Учреден е Съюзът на българските журналисти
20 октомври 1892 г. — Умира българският книжовник Иван Богоров