Най-значимото събитие в българската история


Най-значимото събитие в  българската история
1310 години след смъртта си, които се навършват през настоящата 2011-та, кан Аспарух застана начело на нашата класация
09 Ноември 2011, Сряда


В продължение на близо три месеца в редакцията на „Десант“ и в електронния ни сайт нашите читатели и зрителите на телевизия СКАТ



гласуваха за най-знаменателното според тях събитие, оказало съдбовна роля върху българската история.
Честването на Деня на народните будители във вторник стана повод да обявим резултатите от нашата класация, която подготвихме, за да отбележим 1330-годишнината от създаването на държавата България на днешното й място.

Дали този повод е натежал като аргумент при избора не е много сигурно, но почти половината от участниците в анкетата (общо над 40 %) са определили като най-значимо събитие Основаването на българската държава от Аспарух. Обяснението на своя вот, който ни дава нашият читател от Смолян Тодор Стефанов Стоянов, е просто, но всъщност изчерпва всичко, което може да се каже в подкрепа на този избор. „Ако не беше основана България – изтъква той,  – нямаше да се случат последващите събития“.

Като второ по значимост събитие получените при нас гласове определят Освобождението от турско робство. За това предложение са дали подкрепата си над 22 % от участниците. Може би наистина в цялата наша летопис едва ли ще се намери друг по-вълнуващ епизод, фокусирал в себе си толкова много всенародна радост, въздишки на облекчение и възторг.

Не е изненадваща и третата позиция, която само с няколко гласа по-малко заема Създаването на българската писменост. „Всичките 15 събития, които сте посочили във вашия анкетен лист, са значими за българската история. Но за мен най-значимото от тях е създаването на нашата азбука – защото човек без писменост е сляп и не може да постигне голям напредък в своето развитие“ – пише ни Александър Николов Иванов от софийското село Световрачене.

А пенсионираният капитан от Българския морски флот и ветеран от войната Тодор Господинов Велев от Бургас добавя: „Без кирилицата и българската писменост“ нямаше да има Паисий, Ботев, Вазов и мси(ки родолюбци – писатели и учени. Нямаше да ги има и СКАТ, и „Десант“...

На няколко гласа от призовата тройка изостава Покръстването. Тодорка Кафалиева от бургаския квартал Долно Езерово свързва това събитие с предходното, като обобщава в своето писмо: „България се е превърнала само за няколко десетилетия от езическа в християнска държава, от безпросветна страна в пръв славянски книжовен център“.

Петото място по значимост делят Априлското въстание и Отблъскването на арабите от Тервел – все знакови героични събития, които дават отражение не само на нашата съдба, но и отекват по целия тогавашен свят, оказвайки влияние върху кармата и на много други народи.

След тях се нареждат Шипченската и Дойранската епопеи, Илинденско-Преображенското въстание и Съединението на Княжество България и Източна Румелия. С почти незначителна подкрепа – едва с по едни глас – в дъното на нашата класация, въпреки големите си достойнства и съдбовност, остават Победата на Крум при Върбишкия проход, Победата на Калоян над кръстоносците, Приемането на Търновската конституция, Превземането на Одринската крепост и Въстанието на Асен и Петър.

Благодарим от сърце на всички, които ни помогнаха да изготвим класацията за най-значимите събития в българската история. Вече имаме идеи и за други подобни рейтингови списъци, голяма част от които ни бяха подсказани от нашия читател Стойчо Филипов Умурски от Пазарджик.


През годините

4 ноември 1913 г. — В България е учреден Върховен административен съд

4 ноември 1981 г. — Умира народният лечител Петър Димков

5 ноември 1885 г. — В рамките на Сръбско-българската война започва Битката при Сливница

6 ноември 1920 г. — На основание на Ньойския мирен договор армията на Сърбия окупира Западните покрайнини с население 65 000 души. В България е обявен 3-дневен национален траур

6 ноември 1943 г. — Англо-американската авиация бомбардира Пловдив по време на Втората световна война

7 ноември 1885 г. — Българските войски удържат победа над сръбската армия в Битката при Сливница

7 ноември 1959 г. — Започват емисии на Българската национална телевизия

8 ноември — Ден на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1922 г.

9 ноември 1880 г.  — Роден е Йордан Йовков

10 ноември — Международен ден на младежта

10 ноември —  Ден на свободата на словото в България


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки