За да се предпазим от простуда, трябва да повишим съпротивителните сили на организма си
09 Ноември 2011, Сряда
„Много мои близки и познати в последно време кихат, кашлят, вдигат температура...
Всички смятахме, че става въпрос за някакъв грип, който шества из страната. Но неотдавна по телевизията отрекоха да има грипна епидемия, а по-скоро ставало въпрос за настинки. Каква всъщност е разликата между двете диагнози?“
Кирилка Апостолова, Добрич
Нашият народ отдава голямо значение на простудата. Ние твърде много се боим от нея и сме готови да прекараме едва ли не цялата зима в кухни или зле проветрени стаи, само и само за да избегнем някоя настинка. Но знаем ли какво всъщност значи това?
Понятието „простудни заболявания“ не е определено точно и в медицинската наука. В практиката то се употребява широко, като най-често под него се имат предвид острите възпалителни заболявания на горните дихателни пътища.
Простудата всъщност не е болест, тя е подготвителен момент, искра, която запалва огъня на болестта. Как се простудяваме? Това не става трудно: обикновено като стоим на течение; ако оставаме непреоблечени с изпотени долни дрехи; ако ходим с мокри крака във влажни и мъгливи дни; когато носим през зимата тънко долно бельо, пием студена вода след заморяване и т. н.
Медицинската наука приема, че простудата играе само непряка роля. Чрез нея намаляват защитните сили на организма и микроорганизмите, които до тогава са живели като невидими сапрофити в носа, гърлото, сливиците и т.н., започват буйно да се размножават и предизвикват болестен процес. Интересно е да се знае обаче, че по-рядко страдат от простудни заболявания работниците от селското стопанство или строителството, които са се приспособили в определена степен към температурните промени.
Заболяванията с простуден характер у нас достигат 20-30 % от всички случаи с временна нетрудоспособност и 8-10 на сто от отсъствията по болест. Американската медицинска асоциация е изчислила, че ежегодните загуби поради простудни заболявания на горните дихателни пътища възлизат на 2 до 5 милиарда долара.
Големите вреди, които тези заболявания нанасят върху здравето на хората и икономиката на страната, поставят съвсем остро въпроса: „Как да се предпазваме от тях“? Отговорът е съвсем кратък и ясен – чрез закаляване. А за повишаване съпротивителните сили на организма, за постигане на добра закаленост физикалната медицина предлага редица средства.
Преди всичко съвременният човек трябва да се приближи до естествените условия за живот. Защото човек се ражда с достатъчни запаси от здраве. Неговите огромни резерви и приспособителни възможности трябва да се поддържат чрез рационално използване на основните естествени фактори: слънце, чист въздух, движение и храна.
Освен чрез закаляване, профилактиката на простудните заболявания се постига и чрез спазването на прост хигиенен режим. Той е особено наложителен в детските заведения и училищата, откъдето често започват епидемиите.
За целта не бива да се забравя, че системното важно почистване и редовното проветряване на помещенията, особено спалните, както и облъчването с ултравиолетови лъчи е мощен предпазен фактор. За повишаване защитните сили на организма трябва да се увеличи времето на престоя на децата на чист въздух.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.