Задължителни ли са годишните профилактични прегледи?
09 Ноември 2011, Сряда
Наближава краят на 2011 година. Профилактичните прегледи, финансирани от здравната каса, на много хора няма да се извършат.
Причината е, че няма гласност за тях, а също и скъпата потребителска такса, която трябва да се плати на личния лекар, специалиста и лаборанта. За хората, които живеят в селата, е проблем и транспорта до съответните градове, където трябва да направят изследванията си.
Има пациенти, освободени от потребителските такси, но има и такива, които са социално слаби, безработни, хора с увреждания, които остават лишени от прегледи по финансови причини. Такива хора често боледуват, не ползват лекарства, разпространяват болести, мъчително преживяват зимния преход.
С какъв документ и кой ще го издаде на социално слабия човек, за да бъде освободен от потребителска такса? Хвала на такива лекари, които пускат обяви във вестника – че всеки петък например извършват безплатно профилактични прегледи. Възхищавам се и от д-р Деянов по ТВ СКАТ, който е пример за подражание.
Но има и такива доктори, които на вратите си с едри цифри са написали таксата си от 2.70 лв. и други 10 лв. за заверка на медицински удостоверения за временна работа без преглед. Други пък работят в нехигиенични кабинети с малка кубатура и с голям брой пациенти, които се редят на опашка в тясна чакалня.
Съществуват и такива медици, които поемат по две-три селища и често пациентите им при нужда не се обслужват. На място работи само медицинска сестра, която не издава касови бележки. Такова е положението например в изоставеното миньорско селище Черно море край Бургас, в което 630 пенсионери и инвалиди са жертви на нечовешките нашенски здравни практики.
Анастасия Кръстева,
м. с. Черно море, Бургаска област
Наистина до края на годината всички здравно осигурени лица трябва да отидат на задължителен профилактичен преглед при личния си лекар. Мнозина се оплакват, че той се провежда формално – най-често джипито разпитва как се чувствате, мери пулса и кръвното налягане, преслушва сърцето и дишането и назначава изследвания на кръвта и урината. Ако в хода на тези изследвания се открие дадено заболяване, пациентът бива изпращан на преглед при специалист.
Според новия Закон за здравето, ако не се явите на този профилактичен преглед, съгласно чл. 209 (ал.1) следва да бъдете наказани с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв. Засега обаче не е известен случай някой да е бил санкциониран за това, при все, че масово този преглед се пропуска.
А и личните лекари изобщо пропускат да осведомят пациентите си за него. По принцип нещата са оставени в ръцете на самия пациент и както постулира самия здравен закон „здравно осигурените са длъжни да се грижат за своето здраве“. Така че нашият съвет е сами да се организирате да си направите въпросната профилактика.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.