Пристанището на остров Унга, носещо името на Деларов, през 1912 г.
16 Ноември 2011, Сряда
Полуостров Аляска е твърде далече от нашите географски ширини.
Автор: Диана Славчева
По тази причина неговата историческа съдба е малко известна в нашата страна, като изключим легендите за разразилата се там в края на ХІХ в. златна треска.
Историческите свидетелства показват, че първите европейци, достигнали до Аляска, са дошли от Русия. Основоположник на руската колонизация става търговецът Григорий Шелихов, който организира експедиция с цел усвояване на нови територии, разширяване добива на ценни кожи, търсене на полезни изкопаеми и създаването на постоянни руски селища.
На 3 август 1784 г. неговите кораби влизат в залива Аляска и достигат остров Кодиак. Тъкмо там се създава и първото руско поселище. Отрядът на Шелихов се състои от 173 човека, които по-късно обследват и съседните заливи Кук и Принц Уйлям.
Може би съвсем неочаквано, но и тук, като се поразровим в архивите, откриваме... българска следа. През 1798 г. Григорий Шелихов основава Руско-американска компания със седалище на остров Кодиак, като първи управител става неговият помощник – емигрантът от Македония Евстрат Иванович Деларов.
С течение на времето българинът си е спечелил отлична репутация като капитан. Той е и съсобственик на няколко кораба, с които върти търговия с кожи. Цели четири години той управлява руските селища на Аляска и компанията на Шелихов, който два пъти писмено му изразява своята благодарност за това.
От Кодиак Деларов организира няколко ловни и изследователски експедиции из залива Аляска и край Алеутските острови, командвайки лично плавателните съдове. Един от архипелазите на Алеутската верига с общо 11 на брой острови е назован на негово име – Деларов. Той открива и най-големия от Островите на Шумагин – остров Унга. На него е наречено и пристанището Деларов Харбър.
По-късно Деларов се премества в Санкт Петербург, където умира през 1806 г.