Откакто се помня, след приемане на храна имам болезнени киселини, но при последния преглед при доктора
и последвалото контрастно рентгеново изследване се оказа, че освен гастрит, имам и дуоденит. Какво представлява тази болест?
Гавраил Михайловски, Каспичан
Възпалението на тънкото черво, което засяга неговата лигавица или всички слоеве на стената му, се нарича дуоденит Той бива първичен и вторичен. Установено е, че около 20-30 % от всички стомашно-чревни заболявания са дуоденити, поне колкото са и гастритите.
Първичните дуоденити най-често са последица на диетични грешки: честа употреба на дразнещи (люти и кисели) храни, много подправки, бързо хранене, хроничен алкохолизъм и други. Вторичните дуоденити възникват като резултат от някои местни и общи заболявания като язвена болест, полипи, т. нар.
дивертикули (разширения), общи инфекциозни заболявания, белодробна туберкулоза, панкреатит, холецистит и т.н. Острият дуоденит като самостоятелно заболяване се среща рядко, най-често е в съчетание с остър гастрит, за което се прилага съответното лечение.
Прогнозата на хроничния дуоденит зависи от тежестта на измененията и настъпилите усложнения. Може да се стигне до оздравяване или до преход в язвена болест. При леките форми на заболяването болните имат напълно запазена трудоспособност, но трябва да се избягват служебните ангажименти, свързани с чести командировки и умствено напрежение. Храненето трябва да е редовно и придружено със строго спазване на диета.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.