Да посрещнем здрави баба Зима


Да посрещнем здрави баба Зима
30 Ноември 2011, Сряда


Преустройството на студените фронтове за студения период на годината е особено силно изразено през декември.



Характерни за това време са резките температурни колебания. Неблагоприятен е и режимът на слънчевата радиация.
Термичният дискомфорт, който е гарантиран от повишената влажност на въздуха и ниските температури, е особено неблагоприятен за страдащите от ставни заболявания и хронични бронхити.

Ето защо една от най-необичайните болестни прояви през този сезон е болката, проявяваща се в тъкани с ревматично поражение или във възпалително хронично изменени тъкани (напр. цикатриси – белези от операции или други рани), артритно изменени стави, стари счупвания и пр.

Болките се проявяват с различна сила и продължителност. У болни със ставен ревматизъм могат да се появят и болки в сърдечната област, учестяване на пулса, а понякога и слабо повишаване на температурата. Разбира се, за по-голяма част от страдащите появата на тези болки не е новост,  но трябва  да им се припомнят някои елементарни правила:

предпазване на съответното място от простудяване, провеждане на сеанс от физиотерапевтични процедури и преди всичко навременна консултация с лекуващия лекар, който познава състоянието им и би дал най-правилния съвет. Разбира се, всичко това може да стане, ако възрастните хора, към които най-вече са предназначени тези съвети, могат да си позволят честото заплащане на вече повишената  потребителска такса.

Прогнозираните ниски температури, в съчетание с висока влажност и силен вятър, са предпоставки за формиране на т. нар. „спастичен атмосферен ефект“. На първо място под неговото неблагоприятно въздействие попадат всички, чиито заболявания се причиняват от спазми на гладката мускулатура, „гръдна жаба“, колити, възпаление на жлъчния мехур и жлъчните пътища и т.н.

Очертаващите се синоптични особености на декември ни „обещават“ и благотворното развитие на въздушно-капковите инфекции и естествено на грипа. Предполага се, че вероятно ще се активират и някои хронични белодробни заболявания: бронхиална астма, хронични бронхити, пневмонии (особено у старите хора), и свързаните с тях отражения върху сърдечната дейност. Поради това специалистите препоръчват предразположените към тези заболявания да избягват излизането навън при наличие на мъгли, влажен въздух, дъжд и т.н.

Температурните промени, на които се подлага кожата на лицето при излизане от топло на студено и обратно, се отразяват неблагоприятно върху нейната свежест и еластичност. Поради това съвет с опитен козметолог не би бил излишен.

Все пак не бива да бъдем черногледи, но не и непредпазливи. Идва един от най-хубавите сезони – бялата зима, която трябва да посрещнем здрави и бодри!


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки