Вълшебните неравноделни тактове на българската народна музика огласят студентските общежития и кръчмите в немския град Триер.
Автор: Пламен Николов
Заслугата е не на гастролиращи там български оркестри, а на трио „Съборъ”. Атанас Илиев (цигулка), Александър Колев (гайда) и Станимир Георгиев (акордеон), и тримата от Добрич, са завършили музикалните паралелки на добричкото училище „Св. Кримент Охридски”.
Младежите се събират в Германия, където съдбата ги е запратила. Началото е поставено през май 2010 г. Тогава се ражда оркестърът, наречен “Съборъ”. За краткото време от създаването си той вече е изнесъл над 20 концерта в различни германски градове.
По неволя сме далеч от Родината и от всичко родно. Но чрез музиката успяваме да се върнем поне за малко в родния край, потапяме се в ритъма на хорото, и сърцето ни бие учестено, а в очите ни избликват сълзи от радост и умиление, споделя Атанас Илиев. Това чувстват и останалите двама от групата.
Репертоарът им включва произведения от всички фолклорни области на България. Но защото са добруджанци - често наблягат на свързаните с дома мотиви.
Импровизацията не им е чужда - обработват народните песни с джазови, класически и естрадни фрагменти. Това предизвиква истински фурор сред публиката, споделя Атанас Илиев. Репертоарът е богат – често се пускат и на солови изпълнения.
Един от легендарните майстори на акордеона и народната музика Петър Ралчев ги окуражава през април миналата година.
Тогава той пристига в Триер за участие в музикален фестивал и кани тримата млади музиканти да представят своите произведения. Първаночално в състава са само Александър Колев и Атанас Илиев. В следващите месеци към тях се присъединява и Станимир Георгиев. Първите изяви на трио “Съборъ” са в градовете Кобленц и Саарбрюкен.
През май 2011 г. в Дюселдорф се провеждат европейски дни, на които се представят изпълнители от всички държави в ЕС. Там оркестър “Съборъ” е поканен за участие от българската общност. Изпълненията на състава от Добрич се предават пряко по телевизия MDR.
През юни т.г. тримата участват в петия събор на художествената самодейност с песни и танци на българите в Хамбург, където журито им връчва наградата “Златна роза”.
Родното е не само в музиката, а и в облеклото на музикантите – те излизат пред публика с народни носии, изработени от майсторите в Етнографски комплекс “Старият Добрич”. През юли участват в двучасовото предаване “Герои като вас” по радио “Триер”. Останахме очаровани от тази покана, тъй като в предаването се дава трибуна само на хора и организации, които са допринесли с нещо за обществото, посочи Атанас Илиев.
С музиката ние не печелим пари, правим всичко това за себе си и за представянето на България.
Родината е част и от ежедневието на тримата музиканти. В семействата си те поддържат българските традиции – боядисват яйца и правят козунаци по Великден, на Нова година изработват сурвакници.
Захванали са се и с просветителска дейност. Всяка сряда музикантите от Добрич организират курсове за народни танци, в които се включват много немски студенти. В уроците, които се провеждат в зала в студентските общежития в Триер, се включват испанци, българи и дори момиче от Турция. Част от уроците, както и много от изпълненията на оркестър “Съборъ” могат да се видят в сайта Youtube.com.
Последният концерт на музикантите бе на 19 ноември в Саарбрюкен, заедно с международната студентска танцова група “Бояна” с ръководител д-р Катя Димитрова. Участвали са състави от цял свят. Концертът е преминал под наслов “За един мирен свят”. На музикантите от Добрич предстоят участия в коледни и новогодишни концерти.
Начинанието на тримата младежи е доказателство за максимата, че България е там, където има дори и един българин.