Една от най-модните тренировъчни системи в последните десетилетия е т. нар. „Пилатес“.
Автор: Наталия Рангелова
Авторът на любимата на холивудските знаменитости методика – Джоузеф Пилатес, е разработил метода си преди близо сто години, но едва напоследък той доби световна популярност. Всеки божи ден в света на фитнеса се ражда някаква нова програма, която бива обявявана за панацея срещу всякакви недостатъци по фигурата. След това се оказва, че болшинството от тези методики са абсолютно безполезни и с тях не може да се постигне идеалът, към който се стремим.
Специалистите виждат причината в това, че съвременните фитнес упражнения игнорират разтягането на мускулите. Но съчетаването на напрежението в тях с разхлабването им може да преобрази осанката за броени месеци. Тъкмо на това залага и методът „Пилатес“. В традиционния си вид тази система от упражнения повишава мускулния тонус и прави движенията пластични, сякаш сте се родили в танцувален салон. Вместо да се натоварват отделно мускулите на гърба, краката, корема, комплексно се тренира цялото тяло.
За някои от упражненията са нужни тренажори. Интересното в случая е, че тяхната повърхност е нестабилна, поради което се налага постоянно да се полагат усилия, за да се запази равновесието. По този начин в работата се включват различни фини мускули, за които в хода на стандартните фитнес занимания изобщо дори не се споменава.
И най-простото упражнение на тези тренажори изисква максимална концентрация, което е много далече от традиционното въртене на педалите на велоергометъра или бягането по пътечката, докато се разменят клюки с потящия се на съседния уред ентусиаст.
Модерната комбинация от различни физически натоварвания и елементи от каланетика, балет и йога, на фона на релаксиращи мелодии освен подобряване гъвкавостта на тялото, помага за контролирането на стреса, за поддържане на добро настроение и радост от живота.
Изпълнението на упражненията е бавно, като се отделя специално внимание върху дишането и концентрацията на мисълта, само по веднъж, в определен брой повторения, а не в серии, както е при другите видове гимнастики. Това обяснява защо пилатес манията се радва на толкова голямо разпространение сред все по-обездвижващите се жители на планетата.