Преди 90 години
От стария брой на седмичния „Вестник на жената” с дата 12 декември 1921 г. научаваме, че цяла България е в снежни преспи.
За разлика от сегашните железничарски стачки, които сковаха движението по релсовите пътища на страната, преди 90 години виновна за неудачите в жп транспорта е била единствено климатичната обстановка. Газетата съобщава:
„С изключение на столицата и околността са паднали дълбоки снегове, поради което движението на влаковете е затруднено”.
От същата медия научаваме също, че:
„Миналата седмица в София е имало 70 раждания, от които 35 момчета и 35 момичета. През същата седмица са умрели 27 мъже и 35 жени. Ражданията от 1 януари 1921 г. до 12 този месец се изчисляват на 4 235”.
И тъй като напоследък зачестяват съобщенията за нарастващ брой заболели от простуди и грип хора, интересно е да разберем каква е била епидемиологичната обстановка в онова далечно време. Ето какво пише за това вестникът:
„През седмицата от 4 до 11 този месец в София е имало 29 заболявания от заразителни болести срещу 122 случая за същата седмица от м. г. Заболяванията са били: от скарлатина – 13 случая; от коремен тиф – 2, червен вятър – 8 и лещенка – 2 случая”.
Освен за ситуацията в България, читателите на изданието надлежно са били информирани и за това колко печелят американките:
„В Америка жените наравно с мъжете работят и печелят много пари. Беатриче Хистингс е главен редактор на един търговски вестник и получава годишно 25 хиляди долара, които в наши пари надвишават 300 хиляди лева. Най-много печелят жените в кинематографическата индустрия”.
Но от пожълтелите страници става ясно, че освен с подобни престижни професии, зад Океана е можело да се изкарат добри пари и по друг начин. Почтен, имам предвид. Така например цитирана е една обява в американската преса, която дава представа за това каква трябва да е идеалната прислужница и с колко може да бъде възнаградена за труда си:
„Американският милиардер-ергенин Харисон от Чикаго дал обявление във вестника, че търсел прислужница. Ето условията: „Прислужницата трябва идеално да прислужва, да умее да чете всяко желание в очите на гостите; никога да не бъде в лошо настроение; никога да не употребява изтъркани фрази; да бъде отлична готвачка; да бъде добре облечена, но сама да си шие дрехите; да няма никакви „познанства”; никога да не приказва без да я питат; най-сетне да бъде напълно светска дама, но нито за секунда да не забравя, че е слугиня.
Жената, която обладава тези качества и която остане слугиня в Харисона до неговата смърт, ще получи по натурално завещание 1 милион долара, вън от царската заплата и подаръците”.
През годините
9 декември 1885 г. — Приключват преговорите за примирие между Сърбия и България, с което се слага край на Сръбско-българската война
9 декември 1927 г. — Подписана е спогодбата Моллов — Кафандарис за размяна на население между България и Гърция
9 декември 1955 г. — Умира актрисата Адриана Будевска, чието име днес носи бургаският театър. Тя е родена на 13 декември 1878 г.
9 декември — Международен ден за борба с корупцията
10 декември 1877 г. Руските войски освобождават Плевен след 3-месечна обсада. Ден на Плевен
10 декември 1878 г. — В София е основана Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”
10 декември 1943 г. — Провежда се третата бомбардировка на София от британско-американската авиация
10 декември — Ден на човешките права
11 декември 1868 г. — Васил Левски започва първата си организационна обиколка из България
11 декември 1881 г. — В Пловдив е създаден първият в страната професионален театър
11 декември — Международен ден на планините
13 декември 1879 г. — Основано е първото българско земеделско училище в Образцов чифлик край Русе
14 декември 1955 г. — България е приета за пълноправен член на ООН