Да си забъркаме домашен шампоан


Да си забъркаме домашен шампоан
22 Декември 2011, Четвъртък


Майката природа се е погрижила за всички човешки нужди – включително и за добрия външен вид.


Автор: Росица Дерелиева фризьор

За разлика от пернатите и другите представители на фауната обаче, които притежават най-различни чудатости във външния си вид, с които да привличат партньорите си, хомо сапиенсът трябва сам да се погрижи за своето разкрасяване, за да направи впечатление на околните.

Едно от нещата, които първо привлича погледите, е косата. За нейното благосъстояние съществуват множество проверени с времето рецепти за домашно приготвени шампоани. Тяхното предимство е, че не съдържат и една молекула вредни химични съединения в състава си, може да се използват продължително време, измиват добре и помагат при много проблеми.

Наистина те не се пенят така, както фабричните, изобилстващи от лаурилфосфат, за който се изясни, че никак не е е безопасен при ежедневна употреба. Но това едва ли може да се приеме за недостатък. Ето и няколко формули за направата на домашен шампоан.

Домашен шампоан с ром. Разбийте добре 2 жълтъка с 2 ч. л. ленено масло и 2 ч. л. ром. Нанесете го върху косата и оставете да действа 1 час. Изплакнете с топла вода. Това е много добро средство за суха коса и при пърхот.

Яйчен шампоан. Това е една от най-старите рецепти. Яйцата съдържат много протеин. За да го получите, разбийте 2 жълтъка с една чаша топла вода. Прецедете и нанесете върху косата. След един час изплакнете. Много от производителите на натурални продукти съветват, дори да миете главата си с обикновен шампоан, да добавите в него и жълтък.

Тонизиращ домашен шампоан. Загрейте 1 литър вода и сипете в нея по 130 г сушени листа от коприва и репей. Оставете течността да престои 24 часа, след което я кипнете наново и прецедете.

Шампоан от нар. Сварете 4 с. л. кора от нар в 1 литър вода. Оставете да престои 30 минути. Намокрете косата по цялата й дължина и масажирайте кожата на главата. Внимателно изплакнете с вода. Прилагайте тази процедура 2 пъти седмично в продължение на 2 месеца. Препоръчва се при мазна коса.

Домашен шампоан от дъбова кора. Той също е много подходящ за мазна коса и се приготвя, като се варят в течение на 10 минути 3 с. л. дъбова кора в литър вода. Прилага се също, както шампоана от нар.

Подхранващ лосион. При окапване на косата и силен пърхот се препоръчва използването на натурален лосион, приготвен от 25 г. люспи от стар лук, 5 смлени зърна карамфил и 200 г. сприт. Сместа се държи 2 седмици на тъмно място в затворен съд. При сухи коси е необходимо в нея да се добави още 3 ч. л. рициново масло. След месец използване ефектът ще надмине всички очаквания – косите ще станат здрави и блестящи.


В категории: Здраве , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
ivka
30.06.2013 17:56:50
0
0
Здравйте ако някой знае от къде мога да си набавя материали за изготвяне на шампоани например : слез, панител и др . да пише . :)
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки