Преди 90 години
Като специализирано издание, ориентирано към нежната половина
на човечеството,„Вестник на жената” информира на 14 януари 1922 г.:
„Трудовото бюро при Софийска община съобщава на всички девици от 16 до 30 години включително да се снабдят от съответното комисарство с декларация по трудовата повинност, която внимателно попълнена да се повърне на същите комисарства на 16 и 17 януари срещу разписка. В проекто-правилника за девическата трудова повинност, който ще бъде готов тия дни, се предвижда освобождаването на държавническите чиновнички за първото повикване”.
Друга дописка в същия брой пък акцентира върху сензационната поява на жени-полицайки в Съединените щати:
„В Ню Йорк напоследък били ангажирани 2 200 жени, които облечени в особна униформа, изпълняват полицейска служба: регулиране на движението по улиците, издирване и преследване на престъпници и др.”
В същото време от едно съобщение в газетата става ясно, че у нас по-важни са сказките, които Родителско-възпитателския съюз провежда в столичното Стопанско училище „Мария Луиза” (днес музей на МВР, б. а.). В обявлението подробно са описани и техните теми, които следват така:
„На 15 януари заранта англичанката мис Бойд: „За живота на днешната девойка”; на 22 януари проф. Кацаров: „Значението на пубертетната възраст за младежите”; на 29 януари Н. Хр. Петлешков: „Възпитанието на младежта е залогът на народното доброчестие”.
Редакционният екип не е пропуснал да отдели място и на една любопитна информация, връщайки читателите в твърде дълбоката древност:
„Най-старата сметка е намерена в Халдея в древния град Нипур. Тя принадлежи на една шивачка. Сметката се отнася за 82 костюма, от които 14 били напръскани с миро, алое и други благовонности. Според някои изчисления сметката е била написана на каменна плоча през 2800 г. пр. Хр.”
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – София
През годините
13 януари 1878 г. — Роден е Пейо Яворов, български поет
14 януари 1901 г. — В София е пуснат първият електрически трамвай
15 януари 1878 г. — Освободен е гр. Плевен
17 януари 1765 г. — Братът на Паисий Хилендарски Лаврентий подарява бащината си къща в Банско за метох на Хилендарския манастир
17 януари 1878 г. — Освободен е Ямбол
17 януари 1371 г. — Умира Иван Александър, цар на България
18 януари 1956 г. — Влиза в действие първата българска радиорелейна линия между София и Пловдив
19 януари 1879 г. — Роден е Симеон Радев, български публицист, дипломат и историограф