Много стопани смятат, че след като снегът е затрупал двора им, нямат никаква работа в градината и не се отделят от топлата печка.
Автор: Дина Харизанова
Но и през този студен и неприятен сезон на годината грижите за трайните насаждения – дървета и храсти, не трябва да престават.
Основната работа, която трябва да се свърши, не е много и се състои най-вече в опазването на овошките и декоративните храсти от повреждането им следствие навалелия сняг.
Той иначе играе ролята на топло одеало, с което предпазва насажденията от измръзвания. Ако се е натрупал по клоните – добре. Но ако по тях е полепнал много мокър сняг, тогава съществува опасност по-слабите клонки да се прекършат под неговата тежест. И ако температурите паднат много, тогава снегът се заледява, в резултат на което може да се отчупят и по-дебелите и здрави клони и стебла, а също и да измръзнат наболите по тях плодни и листни пъпки.
Тази неприятност може да се предотврати, ако периодично мокрият сняг се изтръсква от дърветата и храстите. А ако клоните им вече са заледени, се препоръчва да се поставят подпори под натежалите части.
При много тежка и мразовита зима се наблюдава измръзване на някои от трайните насаждения. За да се защитят от подобна неприятност, стопаните трябва да натрупат повече сняг под тях, ако валежите са недостатъчни. Резервни количества от него може да се съберат от канавките, около постройките или почистените пътеки.
Съществува цяла система от мерки за снегозадържане не само за дърветата, но и за другите растения в градината. Най-често за натрупване на повече сняг в края на есента се поставят изкуствени прегради или насажденията се покриват със защитни материали – слама, зебло, царевичак, елхови клони.
За вилите и къщите, разположени в непосредствена близост до гори или полета, актуален е проблемът със защитата на кората на дърветата от гризачи – най-вече зайци. Те най-много се нахвърлят на младите растения. Затова е добре стеблата на дърветата да се оградят със ситна мрежа или полиетиленови платна на височина до 1,5 м. Найлоновите ограждения трябва да се премахнат през пролетта преди разпукването на пъпките.
Пукнатините върху клоните и кората, които се образуват през зимата, се обработват когато настъпи пролетта. Още през февруари пък, след разтапянето на снега, може да се пристъпи към варосване стволовете на дърветата, за да се предпазят те от силното пролетно слънце, което може преждевременно да затопли овошките и да разбуди спящите през зимата плодни пъпки.