Как партията избра Никодим за владика


Как партията избра Никодим за владика
Митрополит Никодим
31 Януари 2012, Вторник


Преди 65 години
Годината е 1947, месецът е май, датата 16. Българската работническа партия (комунисти) има работа,


Автор: Борислав Ненов

която не е за подценяване, защото пред Бога вече се е представил сливенският митрополит Евлогий, който умира неприлично рано за сана му, и затова трябва да се произведат избори за нов владика.

Само три години са минали от Деветосептемврийския преврат на Кимон Георгиев, а Отечественият фронт, Москва и „народната власт” още не са очукали всички опозиционни елементи. С гриф „поверително, много бързо” от Областния комитет на партията в Бургас до Околийския комитет на същата партия в Ямбол пристига важен текст, в който се обяснява, че в началото на месец юли ще има избори за нов духовник начело на Сливенска епархия.

Кандидатите са двама. Единият – Партений от София, е издигнат от Светия синод, а другият – Никодим от Пловдив, се подкрепя от „отечественофронтовското свещеничество”, както е отбелязано в документа.

Както и може да се очаква, нареждането от Областния комитет на Работническата партия (к) е избирателите да гласуват в полза на Никодим.

Светското име на партийния претендент е Николай Николов Пиперов. Той е роден в Русе през 1895 година, завършил е с отличие Софийската духовна семинария и Оксфорд, където получава степен бакалавър по богословие. Преди да се кандидатира за овдовелия стол на Сливенската епархия, Никодим е бил протосингел на Пловдивската семинария, след това става началник на културно-просветния отдел на Светия синод, а после е ректор на Пловдивската духовна семинария. Биографията на Никодим без съмнение е респектираща.

Партений обаче също е авторитетна фигура в средите на Българската православна църква. Той е викарий на екзарх Стефан, а след години заема същата длъжност и при патриарх Кирил, и при патриарх Максим.

Държавна сигурност вече съществува и жестоките й пипала не подминават и православната ни църква и макар че по изборите за митрополит Никодим е на 52 години и е малко късно да бъде вербуван, не е изключено тайните служби да са го държали изкъсо по някакъв начин. Да имаш жезъла на владика е нещо, към което всеки духовник се стреми, колкото и да се твърди, че Никодим е бил скромен човек.

Ямболските епархийски избиратели вероятно са познавали в някаква степен  качествата на Никодим и на неговия опонент Партений, но изборът със сигурност преминава под натиска на „народната власт”, която не може да си позволи нейният кандидат Никодим да се провали. И той печели тези избори. „ Нему се падна да ръководи делата на митрополията при първата, високо настъпваща вълна на безбожие”, се казва в един от малкото текстове, посветени на Никодим, който ще ръководи цели 33 години делата в Сливенската епархия и ще си замине от тоя свят през 1980 г., на достолепните 85 години.


През годините
27 януари 1878 г. —Добрич и Омуртаг са освободени от турско робство

27 януари 1878 г. — Румънски части започват артилерийско обстрелване на Видин и укрепленията в града, което продължава девет дни

27 януари 1881 г. — Българското правителство отправя нота до Великите сили за подобряване положението на българите в европейските вилаети на Турция и за прилагане на клаузите от Берлинския договор

28 януари 1895 г. — Обнародван е Закон за насърчение на местната индустрия, който дава небивал тласък на българското промишлено производство

28 януари 1846 г. — В Русе е открито Висше техническо училище (дн. Русенски университет „Ангел Кънчев”)

28 януари 1998 г. — Открита е първата отсечка на софийското метро

29 януари 1765 г. — Софроний Врачански завършва в Котел първия препис на История славянобългарска

29 януари 1878 г. — Освобождението на град Търговище от османско робство

30 януари 970 г. — Умира българският цар Петър I, управлявал най-дълго в историята на Първото българско царство

30 януари 1856 г.  — В Свищов е създадено първото българско читалище

1 февруари 1882 г. — Роден е Владимир Димитров – Майстора

2 февруари 1864 г. — В малкотърновското село Заберново е роден детският писател Дядо Благо (псевдоним на Стоян Стойков Русев). Той е един от съоснователите на Съюза на българските писатели и има голям принос за формирането на традициите на българската детска литература


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки