Повече от 6000 години вече хората използват етеричните масла като терапевтично средство. Терминът „ароматерапия“
Автор: Зина Великова ароматерапевт
дължим на френския химик Рене Морис Гатфос, който през 1928 г. силно изгорил ръката си и случайно нанесъл върху нея малко лавандулово масло. За негово изумление, раната заздравяла бързо и на пострадалото място не останал никакъв белег. По-късно биохимиците установили, че природните масла действат по-ефективно от своите синтетични аналози.
Най-често ароматните масла се използват при масаж, но те могат да бъдат добавяни и в кремове, шампоани, пяна за вана, маски за лице и ръце и за други козметични и лечебни продукти. С тяхна помощ можем да отблъснем и досадните насекоми от дома си.
Едно от най-достъпните и необходими за домашната ни аптечка е етеричното масло от лимон. То е добър антисептик, повдига настроението, укрепва имунитета и дезодорира въздуха в помещенията. То е прекрасно средство за укрепване на нервната система и е безценно при стрес и депресии.
За тази цел в аромолампата се капват 3-5 капки лимоново масло и свещта под нея се държи запалена половин час. Заради антивирусните и антисептичните си свойства то с успех се прилага за повишаване на имунитета и защитните сили на организма, а също и за обработка на рани и тяхното по-бързо зарастване.
При болки в гърлото и висока температура се препоръчва да се добавят 1-2 капки от него в горещия билков чай. Тази напитка трябва да се приема по 2-3 пъти на ден.
Ако ни е изваден зъб или ни тече кръв от носа, добре е да поставим върху мястото памучен тампон, напоен с чиста вода или лимонов сок с добавка от една капка етерично масло от лимон. Ежедневното жабурене на устната кухина след ядене с добавени в чаша вода 2-3 капки от ароматния извлек помага за укрепване на венците и ни осигурява свеж дъх.
Лимоновото масло силно активизира работата на черния дроб и стомашно-чревния тракт, като подобрява и функцията на задстомашната жлеза. В същото време то разрежда кръвта, повишава тонуса и понижава успоредно с това кръвното налягане.
На всеки, който страда от студени ръце и крака, ароматерапевтите препоръчват взимането на горещи вани, в които са добавени по 5 капки масло от лимон.
Освен всички тези негови приложения в медицината, парфюмерията и козметиката, то се използва широко и в сладкарското производство и за ароматизиране на напитки.
Плюс всичко останало, известно е и неговото участие във фармацевтиката, като с него се придава приятен аромат и вкус на множество горчиви и с неприятен аромат лекарствени форми.
С две думи – лимоновото масло е един щедър дар на природата, който ни помага дори в домашни условия да поддържаме красотата си, доброто си здраве и настроение, яснотата на ума и емоционалното си благополучие.