Изглед от столичния квартал Банишора и уличните кални блата, които газели някогашните ученици
08 Февруари 2012, Сряда
Преди 90 години
Кой е казал, че предбрачните договори са американска измишльотина?
Нищо такова. Оказва се, че подобни закони са съществували у нас от време оно. При това при тях не става въпрос дори за брак, а за... годеж! „Вестник на жената” от 4 февруари 1922 г. информира надлежно, че:
„При разискванията на въпроса за бъдещите формалности по годежа, черковно-народният събор е наклонен да възприеме гледището – годежът да бъде придружен с годежен писмен акт, съставен в присъствието на свидетели, който впоследствие, ако годежът се развали, да дава право на онеправданата страна да търси отговорности”.
От същия брой става ясно също, че и грипните епидемии не са нещо кой знае колко модерно явление. Справка във вестника показва, че:
„От една седмица насам в столицата върлува в епидемичен характер инфлуенца. Болестта се проявява в хрема, главоболие, кашлица, а понякога е придружена с течение на кръв из носа. Болестта трае 3-4 дни. За сега в столицата боледуват с хиляди граждани”.
Като говорим за това, че новото е добре забравено старо, не можем да премълчим и още една дописка в същата газета от онова време, озаглавена „Майчина молба”. Сами може да откриете приликите и разликите с днешното съвремие:
„Жители на кв. Банишора са подали до Столична община молба, в която като изтъкват на какви неприятности са изложени децата им ученици из уличните кални блата, молят да бъдат насипани тия улици със сгурия. Молбата им ще бъде удовлетворена”.
И нещо, което сега е абсурдно да се случи:
„Софийският общински съвет е нормирал хляба така: типовият – 6 лв. кг., белият – 7 лева”.
Сред всички тези информации и съобщения откриваме в седмичника и една друга любопитна новина, която може да служи за пример на днешната интелигенция, която има навика да почита и славослави своите изявени съвременници едва след тяхната кончина. Преди стотина години обаче, още приживе творците са се радвали на полагащото им се уважение:
„Писателят Елин Пелин навършва 25-годишната си литературна дейност. По тоя случай негови приятели и почитатели са образували комитет, който да уреди на 2 април едно честване на писателя”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – София
През годините 4 февруари 1885 г. — Роден е проф. Асен Златаров, основоположник на биохимията в България
5 февруари 1889 г. — Княз Фердинанд I дава разрешение на Военното министерство за закупуване на първите картечници за Българската армия
6 февруари 1878 г. — Бургас е освободен от турско робство и е учредена първата българска градска община
7 февруари 1879 г. — Освободен е Поморие
7 февруари 1900 г. — Умира Капитан Петко войвода
24 февруари 1949 г. — България става член на УНИЦЕФ