Годежен писмен акт и епидемия от инфлуенца


Годежен писмен акт и епидемия от инфлуенца
Изглед от столичния квартал Банишора и уличните кални блата, които газели някогашните ученици
08 Февруари 2012, Сряда


Преди 90 години
Кой е казал, че предбрачните договори са американска измишльотина?



Нищо такова. Оказва се, че подобни закони са съществували у нас от време оно. При това при тях не става въпрос дори за брак, а за... годеж! „Вестник на жената” от 4 февруари 1922 г. информира надлежно, че:

„При разискванията на въпроса за бъдещите формалности по годежа, черковно-народният събор е наклонен да възприеме гледището – годежът да бъде придружен с годежен писмен акт, съставен в присъствието на свидетели, който впоследствие, ако годежът се развали, да дава право на онеправданата страна да търси отговорности”.

От същия брой става ясно също, че и грипните епидемии не са нещо кой знае колко модерно явление. Справка във вестника показва, че:

„От една седмица насам в столицата върлува в епидемичен характер инфлуенца. Болестта се проявява в хрема, главоболие, кашлица, а понякога е придружена с течение на кръв из носа. Болестта трае 3-4 дни. За сега в столицата боледуват с хиляди граждани”.

Като говорим за това, че новото е добре забравено старо, не можем да премълчим и още една дописка в същата газета от онова време, озаглавена „Майчина молба”. Сами може да откриете приликите и разликите с днешното съвремие:

„Жители на кв. Банишора са подали до Столична община молба, в която като изтъкват на какви неприятности са изложени децата им ученици из уличните кални блата, молят да бъдат насипани тия улици със сгурия. Молбата им ще бъде удовлетворена”.

И нещо, което сега е абсурдно да се случи:
„Софийският общински съвет е нормирал хляба така: типовият – 6 лв. кг., белият – 7 лева”.

Сред всички тези информации и съобщения откриваме в седмичника и една друга любопитна новина, която може да служи за пример на днешната интелигенция, която има навика да почита и славослави своите изявени съвременници едва след тяхната кончина. Преди стотина години обаче, още приживе творците са се радвали на полагащото им се уважение:

„Писателят Елин Пелин навършва 25-годишната си литературна дейност. По тоя случай негови приятели и почитатели са образували комитет, който да уреди на 2 април едно честване на писателя”.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” –  София


През годините
4 февруари 1885 г. — Роден е проф. Асен Златаров, основоположник на биохимията в България

5 февруари 1889 г. — Княз Фердинанд I дава разрешение на Военното министерство за закупуване на първите картечници за Българската армия

6 февруари 1878 г. — Бургас е освободен от турско робство и е учредена първата българска градска община

7 февруари 1879 г. — Освободен е Поморие

7 февруари 1900 г. — Умира Капитан Петко войвода
24 февруари 1949 г. — България става член на УНИЦЕФ



В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки