Вече и малките деца знаят, че периодично, приблизително на 11 години, се отчита повишение на слънчевата активност.
Автор: Димитър Стоянов
И въпреки че магнитното поле на Земята по принцип се изявява като щит за защита от слънчевия вятър, част от заредените частици успяват да се промъкнат във вътрешността на земната магнитосфера. Най-често това се случва по високите места на планетата, в близост до полюсите.
Специалистите отбелязват, че тази развилняла се слънчева активност неизменно оказва влияние върху здравето и самочувствието на хората. Това може да стане или непосредствено след възникналото слънчево изригване, или едно денонощие след това, с началото на магнитната буря на Земята.
Това се обяснява с факта, че около 8 минути от началото на протуберанса електромагнитното излъчване достига земната атмосфера и предизвиква процеси, които се отразяват на нормалното функциониране на човешкия организъм. А до 24 часа проникват до планетата ни и интензивни потоци от електрони, протони и хелиеви ядра, които де факто са с най-голяма енергия – около 10 милиона пъти по-силна от тази на един сравнително мощен вулкан, и това дава началото на магнитната буря.
На различните хора тези слънчеви изригвания се отразяват по различен начин. Към първата група се отнасят тези, които почти веднага реагират на засилената радиация. Втората група я усеща с известно „закъснение“ от 1-2 дни, което съответства на времето на придвижване на плазмата от Слънцето до Земята. Реакцията и на двете групи е сходна в общи линии – главоболие, световъртеж, болки в сърдечната област, раздразнителност. За тези от първата група е характерно и потиснатото настроение.
По принцип всеки усеща влиянието на магнитните бури и ако някой мисли, че те не му се отразяват, значи е много здрав човек, със силни адаптивни възможности и организмът му адекватно отговаря на слънчевите изригвания. Все пак за повечето хора това е една стресова ситуация.
Доказано е, че в такава ситуация се потиска изработването на мелатонин – хормонът, отговарящ за адаптацията на организма. По-силните бури водят и до разстройване на биоритмите, което неизбежно срива самочувствието.
В такъв период надбъбречните жлези отделят много повече кортизол (т. е. хормонът на стреса). Увеличаването на броя на нещастните случаи и травматизма по време на магнитните бури се обяснява с измененията в дейността на нервната система, при които времето на реакция на външни дразнители става по-дълго.
Трябва да се отнасяме спокойно към магнитните смущения и да не очакваме непременно неприятности от тях. Безсмислено е да се крием зад железни врати и да се „заземяваме“ с метални гривни по ръцете. Достатъчно е в такива моменти да намалите физическото натоварване. Добре е също в „магнитните“ дни да не взимаме решения по принципни и съдбоносни въпроси.
Не злоупотребявайте с кафето и наблегнете на по-леката храна. За профилактика на евентуални хипертонични кризи или стенокардия може да се използват неголеми дози аспирин и медикаменти, понижаващи нивото на холестерина в кръвта. Ефективни в тези случаи са и комплексните витамини, и адаптогени от рода на женшен и златен корен.