Президентът на Сирия Башар ал Асад е издал указ, с който на 26 февруари свиква референдум по проекта за нова конституция,
съобщи сирийската телевизия.
Миналия месец Асад допусна възможността за провеждане на такъв референдум през март. Преди седмица, на среща с представителна руска делегация, Асад информира събеседниците си, че "скоро ще обяви срок за референдума".
Сирийският вестник "Ал Уатан" пише, че комисията, натоварена да изготви проекта за конституцията, е предвидила да се ограничат президентските мандати до два броя с продължителност седем години.
Той обаче не уточнява дали реформата ще важи за Асад, чийто втори президентски мандат изтича през 2014 г.
Новата конституция ще се основава на принципа на многопартийност.
"Политическата система ще се базира на принципа на политически плурализъм и управлението ще се упражнява демократично чрез избори. Разрешените политически партии ще допринасят за политическия живот на Сирия", се казва в проекта, публикуван преди няколко дни от сирийските медии.
Сегашната конституция е приета от парламента на 31 януари 1973 г. Член 8 гласи, че партията БААС, управляваща от 1963 г. насам, е ръководител на държавата и обществото. Според сирийските медии в края на май в Сирия ще има парламентарни избори на многопартийна основа.
С този си акт сирийският ръководител прави следващата крачка напред в политиката си за „меки реформи” в страната, с което отнема инициативата от западните си противници. Въвеждането на многопартийна система чрез премахването на прословутия член 8 в конституцията, въведена още от баща му Хафез Асад, както и ограничаването на президентските мандати за една личност до не повече от два един след друг, на практика ще установи в Сирия основите на класическата западна представителна демокрация.
Тези реформи, заедно с обявените през май първи многопартийни избори в страната са без съмнение пътят за устойчиво развитие на Сирия, за разлика от окървавените с метежи и инспирирани бунтове смени на властта в другите страни, където бе приложен американският план „Арабска пролет”, не довел до нищо добро за народите.
В същото време, прилагането на класическата западна демокрация в Сирия в пълния й модел едва ли ще попречи на ислямистите от „Мюсюлмански братя” да вземат властта напълно легално, както вече го направиха в Египет, и да прилагат собствените си планове за тотална ислямизация, включващи и налагане на Шарията. А това означава изгубване на светския характер на овладените от „Мюсюлмански братя” арабски държави.