Вече е пролет. Трудолюбивите стопани използват всеки слънчев ден за работа в градината. А тя в този сезон е толкова много!
Автор: Дина Харизанова
Но покрай грижите за зеленчуковия разсад, риголването и неизбежното засаждане на картофите, сега е времето да обърнем внимание и на цветята, които ще красят дворовете чак до късна есен. Защото тъкмо те са усмивката на природата. А с усмивка животът е по-лек.
Розата е беспорната царица на цветята. Сега тя трябва да се подреже, натори и да се напръска срещу появата на болести. На първо време е необходимо азотно подхранване. За целта се полива с амониева селитра, разтворена в съотношение 20 гр. в 10 л. вода. Пазете основата на стъблата, за да не се прегори разтворът най-долните пъпки. Ако все още има опасност от силни студове през нощта, за да не измръзнат тръгналите вече да се развиват клонки, трябва да загърнете храстчетата с рогозка или накършени клонки.
Сигурно вече сте подготвили разсада за едногодишните и многогодишните летни китки. Поливайте го с престояла вода и на всеки 10 дена го подхранвайте със специални минерални торове. Когато навън има повече слънце, и най-вече когато настъпи втората половина на април, го изнасяйте на двора, за да се кали, като го предпазвате от жарките лъчи.
В началото на месеца може да пристъпите към засаждането на едногодишните цветя. Тези от тях, чиито семена са по-едри, като декоративния грах, цинията, камишичето, латинката и пр., трябва да се засяват с по-големи разстояния помежду им (3-4 см.). Лехата се покрива с найлон, за да се запази топлината и да се предотврати измръзването им.
Едва когато отмине опасността от слани и замръзи, се расаждат на постоянно място в цветната градина. Многогодишните видове – карамфил, делфиниум, камбанки, гайлардия, кандилка, невен и др., се садят, едва след като почвата се затопли добре.
Времето през април е подходящо и за разделянето и приготвянето на резници от някои многогодишни цветя, които се размножават по този начин. Това се отнася за рудбекията, функията, хризантемите, флокса, маточината, зимзеленът и т.н.
Коренището на нискорастящите пролетни иглики се разделя непосредствено след прецъфтяването им. Добре е тази процедура да се извършва в облачно и влажно време, което гарантира качествения резултат от размножаването и получаването на читави нови растения.