Както се очаква тази година, вероятно няма да остане неразорана целина в родината и всяка педя
пустееща досега земя ще бъде засадена с картофи. Добре е да се знае, че някои от сортовете на жизненоважните клубени влизат в списъка с генномодифицираните организми. Още през март миналата година Еврокомисията разреши промишленото отглеждане на ГМО компира «Амфлора».
Въпреки активните протести на местните жители и активистите на «Грийнпийс» той бе масово завъден в Германия, като правителството обяви, че от него ще се произвежда само нишесте. Но пък стана ясно, че отпадъците от производството му ще бъдат използвани като фураж в животновъдството. Докато в САЩ спокойно си използват генномодифициран сорт картофи, които попиват по-малко мазнина при пържене, отколкото събратята им без гарнитура от трансгени.
В Московския институт по картофовъдство пък са разработени два сорта – «Луговской» и «Елизавета», в чиято структура е «имплантиран» ген от човешкия интерферон. Засега те са патентовани, но са забранени за употреба.
Странно как обаче са се появили в земеделските стопанства на някои от братушките, които в руски интернет форуми споделят, че ги въдят от известно време необезпокоявано в градините си. Как да разпознаете дали картофите, които сте засели, са ГМО? Много лесно – те никога няма да бъдат нападнати от колорадски бръмбар. Досадната буболечка дори не иска да ги помирише...