От люляка се разнася упойващ аромат, когато разцъфти, но цветовете му имат и лечебно действие
08 Април 2011, Петък
Четвъртият месец от годишния кръговрат е много благодатен за билковата ви аптека.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, д.н.
По това време се вадят коренищата на блатния аир, на перуниката и на пирея. Берат се пъпките на брезата, цвета на червения глог, наземната част на глухарчето (както и корените му), кората от клоните на леската, листата и цвета на люляка, цветовете на трънката. След събирането им билките се сушат на сянка или в сушилня до 40 градуса.
Коренищата на блатния аир се употребяват за възбуждане на апетита и подобряване на храносмилането. Пъпките на брезата имат силно отводняващо действие. Цветът на червения глог действа разширяващо на сърдечните съдове и регулира сърдечната дейност.
Той оказва и успокояващо въздействие върху нервната система. Употребява се при повишено кръвно налягане, сърдечна невроза и аритмии. Глухарчето подобрява функциите на черния дроб, действа жлъчегонно и противоглистно. Препоръчва се при жълтеница, камъни в жлъчката, хемороиди и др.
Кората от клоните на леската има пикочогонно и противотемпературно действие. Листата на люляка стимулират секрецията на стомаха. В народната медицина се употребяват за повишаване на апетита и за изпотяване при висока температура.
Корените на перуниката помагат при стомашни болки, кашлица, бронхит и задух. Коренищата на пирея се прилагат при възпаление на простатата и при пясък в бъбреците. Трънката оказва потогонно действие.
Други билки, които се берат през април, са горицветът, който притежава способността да засилва сърдечната дейност. Грудковите коренища на змийската хурка пък помагат при хемороиди. Зайчата сянка, чиято надземна част се бере преди цъфтежа, понижава кръвното налягане, като разширява кръвоносните съдове.
Ето и няколко билкови рецепти с едно от най-масово разпространените и популярни у нас пролетни лековити растения – глухарчето:
При проблеми с жлъчката 5 с. л. грубо накълцани корени от глухарче се заливат с 1 л вода и течността се оставя да ври 20 минути в похлупен съд. След като се охлади, се прецежда и се приема затоплена 3 пъти дневно по ½ чаша един час преди ядене.
При хронични заболявания на черния дроб и за намаляване на холестерина в кръвта Смесват се 100 г сок от корените на глухарче, 15 г 90-градусов спирт, 15 г глицерин и 17 мл вода. Микстурата се прецежда и от нея се взимат по 1-2 ч. л. на ден. Смята се, че глухарчето намалява притока на кръв към черния дроб и разтваря камъните в жлъчката.
При настинка и грип Сок от цялото растение се смесва със спирт в съотношение 1:1 и се оставя да престои 21 дена на тъмно място. Приема се по 30-50 г 1-2 пъти на ден.
За стимулиране на апетита 2 ч. л. накълцани корени се заливат с чаша студена охладена преварена вода и се оставят да престоят 8 часа. Пие се по ¼ чаша 4 пъти на ден преди ядене.
При анемия и авитаминоза 1 ч. л. корени и листа от глухарче се заливат с 1 чаша вряла вода, престояват 1-2 часа и течността се прецежда. Приема се по ¼ чаша 3-4 пъти на ден 20 минути преди ядене. Може да се замести с 1 с. л. чист сок от листата.
Салата от глухарчета Прясно набраните листа от растението се нарязват тънко, посоляват се и се подправят със сметана. Може да се добави ситно нарязан зелен лук и настърган морков. Напръсква се с лимонов сок и се залива с растително олио.