Метеорологичната обстановка през април е характерна за периода между двата годишни сезона – зимата и пролетта.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, д.н.
В медицинската климатология този преход се изразява с понятието „променливо априлско време”. И действително непостоянството в температурите, барометричното налягане, влажността на въздуха и пр. ще бъдат характерни за месеца.
С оглед на тези особености, в човешкия организъм обичайно се наблюдават разстройства в съня, раздразнителност или депресия.
Твърде често налице са общо чувство на неразположение и дискомфорт, мигренозни прояви, болки в ставите, рани и стари белези, колики. Обяснението за всичко това е, че през четвъртия месец на годината метеорологичната обстановка предразполага към по-голяма възбудимост на нервната система и повишаване тонуса на симпатиковата й част.
По този начин, в своето еволюционно развитие организмите преминават от зимния покой в обмяната на веществата си към пролетното повишаване на метаболизма. Това от своя страна предизвиква активиране на енергетичните системи. Наблюдава се повишаване броя на белите кръвни телца, на фосфатите в кръвта, но и намаление на калция, което се манифестира с различни болестни реакции: алергични състояния, активиране на стомашните язви и на туберкулозните огнища, Базедова болест и пр.
Учените са установили, че голяма роля в тези процеси играят промените в интензивността на слънчевата радиация и особено колебанията на ултравиолетовото лъчене. През зимния сезон UV-лъчите липсват в по-ниските части, докато през април тяхното присъствие се максимализира.
Тъй като априлското време е квалифицирано още и като „дразнещо”, особено внимателни трябва да са болните от сърдечно-съдови заболявания, главно тези с „гръдна жаба”. Това изисква състоянието им често да бъде контролирано от личния им лекар.
Важен момент в предпазно-охранителния режим на такива хора е приемането на ограничена като количество и лесносмилаема храна, включена в предписаната им диета. Що се отнася до здравите – за справяне с типичния за април синдром „пролетна умора” се препоръчват повече движения и по-витаминозно меню.