Климатичните особености и здравето


Климатичните особености и здравето
08 Април 2011, Петък


Метеорологичната обстановка през април е характерна за периода между двата годишни сезона – зимата и пролетта.


Автор: доц. д-р Гео Нешев, д.н.

В медицинската климатология този преход се изразява с понятието „променливо априлско време”. И действително непостоянството в температурите, барометричното налягане, влажността на въздуха и пр. ще бъдат характерни за месеца.
С оглед на тези особености, в човешкия организъм обичайно се наблюдават разстройства в съня, раздразнителност или депресия.

Твърде често налице са общо чувство на неразположение и дискомфорт, мигренозни прояви, болки в ставите, рани и стари белези, колики. Обяснението за всичко това е, че през четвъртия месец на годината метеорологичната обстановка предразполага към по-голяма възбудимост на нервната система и повишаване тонуса на симпатиковата й част.

По този начин, в своето еволюционно развитие организмите преминават от зимния покой в обмяната на веществата си към пролетното повишаване на метаболизма. Това от своя страна предизвиква активиране на енергетичните системи. Наблюдава се повишаване броя на белите кръвни телца, на фосфатите в кръвта, но и намаление на калция, което се манифестира с различни болестни реакции: алергични състояния, активиране на стомашните язви и на туберкулозните огнища, Базедова болест и пр.

Учените са установили, че голяма роля в тези процеси играят промените в интензивността на слънчевата радиация и особено колебанията на ултравиолетовото лъчене. През зимния сезон UV-лъчите липсват в по-ниските части, докато през април тяхното присъствие се максимализира.

Тъй като априлското време е квалифицирано още и като „дразнещо”, особено внимателни трябва да са болните от сърдечно-съдови заболявания, главно тези с „гръдна жаба”. Това изисква състоянието им често да бъде контролирано от личния им лекар.

Важен момент в предпазно-охранителния режим на такива хора е приемането на ограничена като количество и лесносмилаема храна, включена в предписаната им диета. Що се отнася до здравите – за справяне с типичния за април синдром „пролетна умора” се препоръчват повече движения и по-витаминозно меню.



В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки