„Кремиковци“ не плаща на работниците, изхвърлени на улицата
22 Април 2011, Петък
Дъщеря ми работеше на пристанището в Бургас към МК „Кремиковци“, но в началото на 2009 г. беше съкратена от работа.
Има неизплатени заплати, а сумата не е малка. Кой ще ги изплати?
М.Р., Бургас
От изложеното във въпроса Ви става ясно, че работодателят - МК „Кремиковци“ е прекратил трудовото правоотношение с дъщеря Ви в началото на 2009г. като не й е изплатил дължимите възнаграждения.
По принцип има два пътя на защита.
Единият е чрез подаване на сигнал до Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" към министъра на труда и социалната политика, която осъществява цялостният контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности - чл.399 от Кодекса на труда (КТ).
Достатъчно е дъщеря Ви да изложи в писмена форма оплакването си за неизплащане на дължимите й възнаграждения, представляващо нарушаване на трудовото законодателство, и да го входирате в инспекцията. Добре е също така да приложи и копия на документите, с които разполага, които доказват твърденията й.
Другият път на защита е съдебният, чрез подаване на искова молба до районния съд по седалището на работодателя или там, където работникът обичайно полага своя труд (чл.360 от КТ във връзка с чл.103, чл.105 и чл. 14 от Гражданския процесуален кодекс). Давностният срок за подаване на иска е тригодишен и започва да тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено, аргумент от чл. 358, ал. 1, т. 3 във вр. с ал. 2, т. 2 от КТ.
При парични вземания, както е в случая, изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред (чл. 358, ал. 2, т.2 от КТ), тоест деня на получаване на заплата, като от този момент започва да тече и давността. Не забравяйте, че производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите, като те не заплащат такси и разноски. (чл.359 от КТ).