Вместо да садим картофи в запустелите терени, можем да превърнем кухнята си в мини оранжерия
Автор: Дина Харизанова
След директивите на министър-председателя да се садят повсеместно картофи, за да се изхрани населението и да се надига много вой срещу поскъпването на земеделската продукция, жителите на градовете се чудят как да решат проблема с домашното агрономство сред бетонните панели.
Всъщност това никак не е трудно. Кухнята е много подходящо помещение за създаването на мини градинка. В нея винаги има подходящ влажен въздух, а первазите на прозорците й винаги могат да бъдат разширени допълнително, така че да отворят фронт за поставянето на повече саксии и сандъчета, които да предложат територия за мащабно развитие на градинарството.
Най-лесно на прозореца можем да отгледаме различни тревисти растения – предимно подправки и салати. Дори начинаещите градинари ще се справят с получаването на добиви от копър, магданоз, целина, мащерка, маточина, риган, мента, джоджен, исоп, майорана, розмарин, лук, чесън, маруля, киселец и какво ли още не. Само не трябва да се забравя, че подправките не обичат твърде влажна почва и страдат при недостиг на светлина.
Може да си закупите пакетчета със семена или направо готов разсад, който да засадите директно в подготвените за целта съдове. Вместо скъпи пластмасови или керамични саксии може да използвате стари гърнета или излезли от употреба домакински съдове, кастроли, тенджери и дори чайници, които да запълните с пръст и да превърнете в своеобразни контейнери.
Семената се засяват равномерно в лека почва на около сантиметър дълбочина. Така модерната напоследък салата крес може дори да не се отглежда в почвена смеска, а върху книжна салфетка. Семената й трябва да се насеят достатъчно плътно. Само след няколко дена ще се появят кълновете, а след около две седмици салатата ще достигне ръст до 5-6 см - достатъчен за обирането на първата реколта. Ако на всеки две седмици пръскате нови семена, ще имате свежа салата непрекъснато.
Лукът пък може да оставите да порасне във вода. Ако ще го засаждате в почва, не се кахърете за нейното качество – то не е важно, тъй като растежът на растението протича за сметка на запасите в главите, които използвате за размножаване. Те впрочем е добре да бъдат с приблизително еднакви размери, за да може лукът да расте равномерно. За да се развият по-бързо корените им, може да се накиснат за 12 часа в гореща вода.
Когато зелените пера достигнат 25-30 см височина, те се отрязват, като се започва от крайните и се върви към центъра на луковицата.
Киселецът, листното цвекло и по-дребните кореноплодни – като репичките например, може да отглеждате и в по-затъмнено място или на не много огрян от слънцето прозорец със северно изложение.
Различните култури може да бъдат засаждани заедно или поотделно и по-нагъсто, отколкото в дворната леха.
Подобна малка мини домашна градинка може да осигури на едно домакинство свежи подправки и салати в продължение на почти 2 месеца. Всяко растение ще живее и ще дава зеленина и витамини, докато не изчерпи запаса си от хранителни вещества.
Но после лесно може да се замени с ново, като това може да стане през всеки сезон на годината. Така включително и през зимата, ще може докато готвите да прибавяте в супите и ястията, които къкрят на котлона, съвсем пресни зеленежи. И цялата тази красота ще краси прозореца ви както обикновените стайни растения.
При това освен декоративните си качества, те ще растат без да полагате почти никакви грижи за тях. Да не забравяме, че освен кулинарното си приложение, целият асортимент, който можем да поберем на кухненския прозорец, притежава и изключително полезни лечебни свойства.