През май развитието на земеделските култури в по-голямата част от полските райони на страната ще протича с умерени темпове,
Автор: Дукена Жолева Агрометеоролог при НИМХ-БАН
при близки до климатичните норми температури и валежи.
През месеца лимитиращ фактор за вегетацията на зимните житни и засетите пролетни култури ще бъдат почвените влагозапаси, значително намалели през третото десетдневие на април, особено в северозападните и югозападни райони на страната, където априлските валежи бяха най-малко, на места под 10-15л/м2.
През първата половина на май агрометеорологичните условия ще се определят от прогнозираното неустойчиво време с повсеместни, значителни, а на много места и интензивни валежи. До средата на май се очаква да настъпи съществено подобрение на почвените влагозапаси в 50-сантиметровия слой, от изключително важно значение за есенните посеви, при които до края на месеца ще протичат фази, критични по отношение на влагата в почвата.
През първото десетдневие на май при зимните житни култури ще се осъществява преход от фаза вретенене към изкласяване. През втората половина от месеца при пшеницата и ечемика ще протича изкласяване, цъфтеж, оплождане и наливане на зърното, период, през които водопотреблението на културите рязко ще нараства. В края на май на отделни места в Южна България при ечемика ще се наблюдава и начало на фаза млечна зрелост.
Тогава се очаква и масов цъфтеж при лозата.
Метеорологичните условия през май ще благоприятстват развитието на редица гъбни болести по овощните и зеленчукови култури. През второто десетдневие се прогнозират и градушки. При евентуални повреди от град засегнатите култури при първа възможност трябва да се третират с медсъдържащи фунгициди.
Очакваните чести валежи ще затрудняват навременното извършване на растителнозащитните пръскания при овошките, внасяне на хербициди при пролетните култури и др. Подобрение на условията за провеждане на сезонните полски работи се очаква в края на второто и през третото десетдневие от месеца.
През май критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират. При разсаждането на зеленчуковия и тютюнев разсад е желателно да се следят краткосрочните метеорологични прогнози.