Хрянът е бил най-разпространената подправка сред славянските народи. С него те подправяли различни месни блюда и го използвали при приготвянето на кисело зеле и краставички. Като културно растение нашите предци започнали да го отглеждат още от ІХ в. Но той е бил известен още на древните римляни, гърци и египтяни далече по-рано.
Постепенно лютата подправка достига Западна Европа, където към нея се пристрастяват немците. От ХVІ в. в Германия започват да употребяват тази култура не само като хранителна подправка, но и да я добавят към бирата и шнапса. Два века по-късно фенове й стават и французите.
Северните народи също масово използват в храната си корена и листата на растението. Най-късно с хряна се запознават англичаните, които първоначално го прилагат като лечебно средство срещу треска, за изхвърляне на камъни от жлъчните пътища и за подобряване растежа на косата.
Впрочем, за медицински цели той се е използвал през цялото време и лека-полека влиза в състава на много лекарствени препарати. Главното му богатство са витамините А и С, минералните соли, етеричното масло, микроелементите натрий, фосфор, желязо, мед и манган.
Той съдържа и много азотни вещества, целулоза, фитонциди, аспаргин, аргинин, глутамин и други ензими, които му придават острия аромат и вкус. Сокът от корените му притежава антимикробно действие и с него може успешно да се дезинфекцират открити рани. Настойките от него подобряват апетита, усилват секрецията на стомаха и способстват за отделянето на жлъчен сок.
Полезен е при някои бъбречни заболявания, подагра, ревматизъм, радикулит, заболявания на черния дроб. Употребата му не се препоръчва обаче при хора с хроничен гастрит и възпаления на отделителните органи.
* Против кашлица надребнете наситно корените и ги смесете в равни пропорции с мед или захар. Приема се 2-3 пъти на ден по 1 ч. л.
* При главоболие или зъбобол прясно смлян на каша хрян се завива с кърпа и се поставя на тила или върху бузата
* При пристъп на астматична кашлица кашицата се завива в марля и се поставя като компрес на гърдите. Държи се не повече от 5-10 минути, тъй като може да раздразни кожата. В началните стадии на астма се приготвя сок от 3 лимона и 150 г настъргани корени, от който се приема по 1 ч. л. един час преди хранене.
* При радикулит, подагра, ревматизъм, невралгия и артрит помага компрес от равно количество настъргани ябълки и хрян, който се поставя на болното място за 20 минути.
* При повишено кръвно налягане се взимат 500 г корени, 1,5 л вода и 1 чаша мед. Нарязаният на ситни парченца хрян се кипва за 1-2 минути във вряла вода. След като изстине и се прецеди, се смесва с меда. Приема се по 100 г три пъти на ден след хранене.
* При болки в гърба може да се използва мазило от хрян, което се приготвя като от настърганите корени се изцежда сок, който се смесва с някакъв крем. През нощта болното място се намазва с него и се облича вълнена дреха.