Броколите - крале на зелевото царство


Броколите - крале на зелевото царство
27 Май 2011, Петък


Отглеждат се лесно, раждат много и се берат дори през зимата

Автор: Дина Харизанова

Световният фонд за изследване на рака призна броколите като изключително ефективно средство за лечение и профилактика на рака на стомаха, дебелото черво, задстомашната жлеза, белите дробове, хранопровода и отделителната система. Този безценен зеленчук, вече добре познат и у нас, е една от най-древните овощни култури – гърци и римляни са го отглеждали преди повече от 2000 години. Този вид зеле се е пригодил с вековете да извлича от майката-земя всичко най-полезно за човека.

Ценният диетичен продукт съдържа 3 пъти повече витамин С, отколкото останалите зелки, и се смята за едно от най-добрите антисклеротични средства. Въпреки че броколите са средиземноморско растение, те добре се развиват в умерения климат на по-северните страни. Възрастните растения издържат на студове до – 10 °С, което позволява да бъдат отглеждани от май до късна есен, практически и през зимата, когато можем да берем узрели глави и изпод снега. Иначе оптималната температура за техния растеж е от 16 до 25 °С.

Мястото, предвидено за отглеждане на броколи, трябва да е слънчево. Културата не е много взискателна към почвата, но все пак урожаят от нея ще бъде доста по-голям, ако я посадим в плодородна земя с неутрална реакция. Тя добре реагира на торенето с органични и минерални торове и на обогатена с компост почва.

Добри предшественици за броколите са бобовите, тиквовите и зърнените култури, краставици, лук и моркови, а преди тях не трябва да се сади зеле, цвекло, домати, ряпа и репички. На същото място може да ги настаните чак след 4 години.
Възможно е да използвате броколите за уплътняване на други насаждения, заедно с други зелеви видове, моркови, магданоз, целина, цвекло, лук и различни салати.

Едно от техните достойнства е, че могат да бъдат отглеждани както с разсад, така и с директна сеитба в почвата, като семената се засяват през май. Но за да получите реколта по-рано, се използва разсад. За неговото получаване семената се засаждат в сандъчета в началото на март, а в лехите той се изнася в края на април – началото на май в добре овлажнена почва. Пръста трябва да е намокрена поне на 30-сантиметрова дълбочина. Разстоянието между редовете трябва да е 45-50 см, а между растенията – 30 см.

С цел да получавате продукция до късна есен, семената се засаждат на няколко пъти на интервали през 15 дни, като последният срок за разсаждане е 20 юни.
Грижите по време на растежа включват окопаване, подхранване и почистване на плевелите. Първото торене се извършва 15 дена след разсаждането или 20 дена след хвърляне на семената директно в почвата.

Между 70 и 110 дена след засаждането се образуват първите големи глави със зелен цвят и с тегло до 500-700 г. Броколите трябва да се берат навреме, докато главите са нежни и преди да зацъфтят. По-късно от пазвите на листата порастват странични малки главички с диаметър 4-6 см, които също се използват за храна и удължават сезона за получаване на продукция.

Готовите глави е най-добре да бъдат отрязвани с остър нож, заедно с част от стъблото (10-20 см), рано сутрин по роса. Така те дълго време няма да повехнат. Може да се съхраняват в хладилник не повече от седмица, тъй като след този срок започват да пожълтяват.

Собствени семена от тази култура може да получите от засадените в края на април-началото на май растения, върху които се оставят само 2-3 по-силни съцветия. Техните върхове се изразяват на 10 см височина, тъй като семената, които се образуват по-нависоко, често не успяват да узреят. Всички останали разклонения трябва да се отстранят.


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки