През юни, когато честваме Еньовден, се събират най-много видове билки
Автор: доц. д-р Гео Нешев, д. н.
Българската природа и климатичните особености на юни са създали множество лечебни растения. Събирането на лековитите билки става главно по Еньовден, наречен от народа ни свети Иван билобер. То се съпровожда от извършването на известни обреди, които символизират вярата на хората в целебните качества на билките.
През този щедър летен месец се берат надземната част на белия равнец, ветрогонът, вълчата ябълка, ефедрата, копривата, потайничето, пчелника; цветът на лайката и бъза; листата на къпината, смокинята, черната и червената боровинки, лудото биле, орехът и естествено – еньовчето (лепката).
Белият равнец действа кръвоспиращо, засилва стомашната секреция и увеличава апетита. Ветрогонът действа пикочогонно и противоспастично. Вълчата ябълка увеличава амплитудата на сърдечните съкращения и разширява кръвоносните съдове. Ефедрата пък повишава кръвното налягане и възбужда дишането.
Познатата на всички коприва действа кръвоспиращо, противоревматично и противоанемично. Листата на къпината оказват добро положително въздействие в началния стадий на захарната болест. А цветовете на лайката се употребяват като противовъзпалително и антисептично средство.
Надземната част на лепката притежава противомикробни и пикочогонни свойства. Тя се употребява и при възпаление, пясък и камъни в бъбреците. Листата на ореха се използват за приготвянето на лечебни бани в случаите на рахит при децата. Те засилват също растежа на кожата и костите.
През юни се събират и стръкове от потайниче, за което е известно, че стимулира чернодробната функция и действа пикочогонно и отхрачващо. Стръковете на пчелника пък влияят благоприятно при нарушения на сърдечния ритъм – главно на нервна почва, но и при сърцебиене, провокирано от настъпването на климакса при жените. Те действат и противоспастично.
Листата на смокинята, въпреки че са груби и жулят като шкурка, притежават омекчителни и противовъзпалителни способности. А листата на боровинката – независимо дали е червена, или черна, са изпитано старо народно лекарствено средство срещу камъни и възпаления на жлъчката и бъбреците. Цветът на бъза, освен че е подходяща суровина за приготвянето на ароматна домашна безалкохолна напитка, се употребява с успех при кашлица, високо кръвно налягане и е известен с доброто си потогонно и пикочогонно действие.
След всичко изброено дотук, никак не е случайно това, че българското народно творчество възпява церовете на русалките, брани през юни: „...Че днес е, либе, личен ден, Еньовден,/ та билки се берат, билки да набера –/ жълтата въртига и комонигата/ и едностръката синя тинтява...“