Еньовден и кодът на СПИН


Еньовден и кодът на СПИН
17 Юни 2011, Петък


Цяр за болестта може да се открие в преданията на българите от незапомнени времена


Автор: Борис Цветанов

Ако както казва Достоевски, всички руски писатели са излезли из Гоголевия шинел, то всичко що е в областта на народната ни медицина е излязло из торбата с билки на лясковския писател, изследовател и енциклопедист Цани Гинчев.

Преди 121 години той публикува в „Сборник с народни умотворения” изследването си „Нещо по народната медицина”. Това е първият по рода си труд. В него писателят не само популяризира онова, което народът ни хилядолетия е използвал в борба с болестите, но и отправя зов за опазване неоценимото богатство от лечебни растения и билки в България.

Можем само да съжаляваме, че подготвеният от Цани Гинчев „Лекарственик” така и не вижда бял свят. В речника си за билките той дава принос не само във фактологията за тях, но и има оригинални изследвания на народопсихологията, свързана с народната медицина.

Пръв и за дълго време той е и единственият, занимавал се с взаимовръзката лекарство-отрова в билките, припокриваща според него загадката живот-смърт.
Ранната смърт на Цани Гинчев обрича на непубликуване и изследванията му в областта на лекуване с масажи. Любопитно е, че то става истинска мода в Европа и САЩ цели сто години след смъртта му.

Истинска загадка са размислите на енциклопедиста по отношение на народното поверие, че болестите са 77 и половина и че за всяка болка си има и билка. Единствено половинката болест не може, защото тя е всъщност лошият дух, който е неунищожим.

А сега днешният читател, на който четвърт век какво ли не му се набива в главата относно новия бич на човечеството – Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН), нека прочете внимателно онова, което Цани Гинчев е написал преди 121 години. Което пък, от своя страна, е било известно на старите българи от незапомнено време.

Тази половинка болест всъщност не е болест сама по себе си. Тя само дебне всяка друга болест, която нападне човека, и веднага й се притуря да й помага. Няма цяр за половинката болест.
И ако в това читателят не открива диагнозата на болестта на века, нямам какво да добавя.

По-важното обаче е, че народната медицина според изследователя й дава и надежда за откриване на цяр.
Това става единствено на Еньовден.

Когато събирачът на билки вече е събрал 77-те билки за 77-те болки, остава на полето сам със себе си, затваря очи и посяга с ръка. Откъсва какъвто и да било цвят, попаднал в ръката му, но няма да вземе целия стрък, а трябва да го разцепи на половината през цветеца. Това е, което ще изгони злия дух на половинката болест.

Годините ми, в които съм се занимавал с предания и легенди, са ме научили, че в тях има дълбоко закодирани пророчества. Струва си хора, знаещи и можещи, имащи богат опит в народната медицина, да се опитат да разшифроват това послание. Може  би в него се крие код за откриване лекарство против СПИН. След като симптомите на описанието на половинката болест, която сама по себе си не е болест, съвпадат, защо да не съвпадне и посоченото лечение?


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки