Дори само една жълта шапка може да подобри настроението ни
15 Март 2012, Четвъртък
Как да възстановим лесно силите си след тежките студени и снежни дни
Макар и в различна степен, всички хора изпитват известен дискомфорт, когато зимата отстъпва мястото си на пролетта. Някои от нас стават по-сънливи, други проявяват безпричинна нервност и рязка смяна на настроенията, трети губят всякакъв интерес към живота и изпадат в депресия. За сметка на това рязко се повишава интересът към вкусната и калорична храна, към всякакви сладкиши и други лакомства, които щедро ни отрупват с излишни килограми...
Как можем лесно да се възстановим след тежката зима?
Екип от американски учени са извели формула, благодарение на която може да се изчисли, доколко един или друг човек е предразположен към сезонните депресии.
В нея са включени такива параметри като: наследствени предразположения; брой на „светлите“ часове през зимата в страната, в която той живее; наличието на негативен психически ефект от това, че тръгва на работа и се прибира в дома си, когато на улицата е тъмно; осветеност на работното място; комфортност на домашната обстановка и психологически микроклимат в работния му колектив.
За облекчаването на прехода към пролетта, трябва да си осигурим най-вече повече светлина. Азбучна истина е, че северните народи страдат много повече от тези състояния, отколкото жителите на южните страни. Причината за това е, че в тъмната половина на денонощието нашият мозък изработва по-голямо количество от хормона мелатонин, което възпрепятства работата на хипофизата.
Ако нямате възможност да прекарвате повече време на дневна светлина, специалистите съветват да проведете в солариум 5-10 кратки процедури с продължителност 5-10 минути. Решението през зимата да потеглите за кратка почивка към топлите страни не е за препоръчване, тъй като аклиматизирането на организма при смяна на климатичния пояс трае от 1 до 2 седмици. Затова ваканцията ви там трябва да продължи поне месец, за да отдъхнете пълноценно, след като привикнете към новите условия.
А и като се завърнете в дома, ще трябва да останете още 2 седмици в отпуск, докато се настрои организмът ви към хладното време и превключите към обичайния си ритъм на живот.
Ефективно въздействие върху нервната система оказва хромотерапията – т.е. лечението с помощта на цветовете.
За да повишите настроението си, използвайте в интериора на жилището си по-ярки краски в топлата цветова гама с от слънчево жълти до огненочервени оттенъци. Нека в тези цветове бъдат пердетата, тапицерията, възглавниците. Същия ефект оказва и една голяма фруктиера, пълна с яркооранжеви портокали, мандарини или райска ябълка. Позитивно на емоциите ни въздействат също дрехите и модните аксесоари в жълтия спектър – пуловери, шалчета, шапки.
И тъй като е забелязано, че по-податливи на сезонните влияния и депресии са емоционалните, чувствителните и лесно ранимите хора, за всеки случай се научете да не взимате толкова навътре несгодите, с които ежедневно – и зиме, и лете, ни затрупват стресът и кризата.