Пивоварите имат една приказка: „Бира без вода – пак си е бира, но бира без хмел си е чиста вода“.
Автор: Дина Харизанова
Пенливото пиво се е варило още в древността, още по времето на строителството на пирамидите в Египет. Но специалистите предполагат, че тогава то е представлявало безцветна, кисела и бързо разваляща се течност. Тъкмо защото са го приготвяли без хмел. Древните пивовари просто още не са знаели, че специфично горчив вкус, апетитен аромат и гъста пяна на ечемичената напитка може да придадат само шишарките на това виещо се растение.
Външно хмелът напомня на грозде, което е дало основание на французите да го наричат „северно грозде“. В Русия пък го наричат „тревата на Ярило“ в чест на славянския бог на плодородието. Което никак не е случайно, като се има предвид, че в летните горещини летораслите му нарастват с по 30 см на ден, а през есента, в зависимост от сорта, лианите достигат 4-10 м дължина.
Хмелът е многогодишно растение, което може да се отглежда 20 години на едно място. Като застуди, надземната му част отмира, но напролет нови стъбла отново пробиват почвата и бързо възстановяват внушителния му вид.
Вероятно всеки е виждал неговите лиани да се вият край горски пътеки и долища, по бреговете на реките или подредени в редици в културни плантации, както и единични растения, надничащи тук-там зад дуварите, по беседки и веранди.
С хмела е свързано не само производството на бира, но и хлебопроизводството. Съдържащите се в отварата от неговите шишарки дрожди предизвикват бухване на тестото, когато се добавят в него.
Не бива да се подминава и използването на хмела за декоративни цели. С него много бързо можем да озеленим беседката на двора, градинска арка, оградата или някоя гола стена. Изрязаните при резитбата му стъбла пък може да се използват за изплитане на кошници.
При това лианите не просто нарастват, а и се завъртат. Те се въртят в кръг винаги от дясно на ляво, като едно завъртане трае точно 2 часа и 8 минути – факт, който е установил лично Чарлз Дарвин с часовник в ръка.
Плодните шишарки на растението се събират с лечебна цел в средата на август, докато са още зелено-жълти. Сушат се на сянка на тънък слой, като често се разбъркват. Сухата дрога има трайност 3 години.
Хмелът се размножава основно вегетативно, тъй като при засяването му със семена израстват предимно мъжки растения. За резници се използват подземните части, които се взимат възможно най-близо до главното му коренище.