Студовете през току-що отминалия зимен сезон се оказаха доста критични за много земеделски култури.
Сред тях са и лозите, при които резитбата закъсня заради необичайно ниските температури покрай Трифон Зарезан.
С настъпването на пролетта вече има подходящи дни, в които тя може да се извърши, а чрез нея и да се коригират щетите, нанесени от зимните мразове върху лозовите пръчки.
При съмнения, че те са измръзнали, трябва да се направи проверка за степента на повредата. За целта се отрязват 15 пръчки от основните сортове, които отглеждате в двора си. Те се поставят с основата надолу в съд с вода при температура около 18 градуса за две денонощия. След това с остро ножче се правят напречни разрези на „очите“ и пръчките. Ако пъпките са живи, те имат свежо зелен цвят. В случай че са измръзнали, цветът им е тъмнокафяв до черен. Повредената дървесина също е тъмна и почерняла.
След като се установи колко е процентът на измръзванията по лозите, се прави корекция с резитбата, която ще регулира натоварването на лозите. При загиване до 25 % от главните пъпки на зимните очи се прави нормална резитба. Когато процентът на измръзване е по-висок, за получаване на нормални добиви се прилага компенсираща резитба, при която броят на оставените очи трябва да се завиши според процента на повредените. Когато не е възможно компенсиране на очите само с чепове, при формировките с къса резитба се оставят и стрелки или плодни пръчки.